Köpa skidor billigare än hyra
En familj med tre barn sparar minst en tusenlapp på att köpa begagnade skidor jämfört med att hyra en vecka. Det visar Blockets prisundersökning.
Relaterat
Ska ni åka skidor på sportlovet? Den som inte har skidutrustning ställs inför tre alternativ: köpa nytt, handla begagnat eller hyra på ort och ställe.
Blocket.se som är en köp- och säljmarknad på internet har gjort en prisjämförelse mellan begagnatköp och hyrskidor.
Utgångspunkten är en familj med tre barn. Enligt Blockets undersökning kostar hyran på tre svenska skidorter från 415 kronor för barnskidor upp till 860 kronor för vuxenskidor på samma ort.
Ett exempel: familjen hyr skidor en vecka för en kostnad av 2 965 kronor. De begagnade alternativen kostar totalt 1 650 kronor, om föräldrarnas skidor kostar vardera 600 kronor och de tre barnens 150 kronor per paret. Familjen sparar 1 315 kronor på inköpet – och har skidorna kvar även efter sportlovet.
På webbsajten går det att hitta slalomskidor och pjäxor från 50 kronor för den som har tur och är snabb. I januari månad gjordes det där över två miljoner sökningar på skidor, jämfört med en miljon år 2009.
























Kommentarer (0)