Billigare handla böcker på mässan
Hur billigt är det egentligen att handla böcker på bokmässan? Riktigt hyfsat, visar GP:s jämförelse. Priserna ligger i regel en bit under nätbutikerna.
Relaterat
Fakta
Under Bok & Bibliotek 2002 kostade en kasse med 23 aktuella böcker 4 579 kronor på mässan och 4 524 kronor på nätet, visade GP:s jämförelse.
Artikelserie
- Artikelserie Bokmässan
- Bokmässan satsar på tysk litteratur 2009-12-16
- Taktiken viktig på lördagen 2009-09-26
- Prisad världsmedborgare 2009-09-27
- Fridsam av allt våld 2009-09-26
- Göteborgs exilförfattare igång 2009-09-25
- GP-pris till Kerstin Norborg 2009-09-25
- Här är GP under Bokmässan 2009-09-18
- Berättelsen är en levande organism 2009-09-25
- Tidskrifter vässar vapnen 2009-09-24
- Kulturpolitiken väckte debatt 2009-09-24
- Flamenco invigde Bokmässan 2009-09-24
- Mässbygge i sista minuten 2009-09-23
Vi gick ut på mässgolvet och kollade priserna på 37 av Sveriges mest sålda böcker just nu – romaner, fackböcker och ungdomsböcker. Sedan jämförde vi med de stora internetbokhandlarna Adlibris och Bokus.
I de flesta fall var mässpriserna lägst. Kokboken Italia Amore var en femtiolapp billigare än hos Adlibris och den näst senaste Harry Potter-boken gick för halva priset jämfört med nätet.
Sedan fanns det undantag. Gellert Tamas nya bok De apatiska kostade 200 kronor i förlagets monter och bara 175 kronor på nätet. Bokus låg bäst till på Anna Janssons och Mons Kallentofts senaste alster.
Men i genomsnitt var bokmässan 11 procent billigare än Adlibris och 8 procent billigare än Bokus. Hela listan finns i tabellen här intill.
Det innebär att montrarna har blivit mer konkurrenskraftiga jämfört med 2002, då GP gjorde en liknande priskoll. Den gången var mässpriserna i genomsnitt något högre än nätet.
På mässan tillkommer förstås inträdesavgiften som är 120 kronor för vuxna (90 kronor på söndag morgon). Men då får man en hel del upplevelser på köpet. Och det finns alltså goda chanser att tjäna in biljettpriset om du köper en kasse böcker.
Adlibris har tidigare haft en stor butik på mässgolvet. Den är borta i år. Företagets personal finns dock kvar, de sköter försäljningen åt Bonnierförlagen.
Bonniers är också en av de utställare som håller genomgående låga mässpriser – 159 kronor är enhetspriset på många nya utgåvor.
GP:s jämförelse gäller relativt färska titlar, inbundna eller i kartonnageband. Äldre böcker säljs ofta till fyndpris och det kan vara värt att gräva i högarna för att hitta något man gillar.
När det gäller pocket har många utställare samma princip: en för 40 kronor, tre för 100 kronor. Detta gäller bland annat Månpocket, Bonnier pocket, Piratförlaget och Ica bokförlag/B Wahlströms. Många av dessa böcker kostar mellan 39 och 49 kronor på nätet så tre för en hundralapp är prisvärt.
Samma bok kan finnas till olika pris i olika montrar. I jämförelsen redovisas de lägsta mässpriser vi hittade.


























