Äkta vara ska synas på hyllkanten
Vill du handla mat utan industriella tillsatser? Håll då utkik efter vippor på hyllkanten.
Relaterat
Det är Bergendalsgruppen, som bland annat står bakom City Gross-butikerna, som idag sjösätter Äkta vara, ett samarbete med organisationen med samma namn. Bakgrunden är den livliga debatt om olika tillsatser i livsmedel som varit de senaste åren.
- Vi har känt att dagligvaruhandeln generellt sett varit väldigt dåliga på detta. Med Äkta vara vill vi ge konsumenterna möjlighet att göra ett aktivt val, säger Jonas P Andersson, dagligvaruchef på Bergendalsgruppen.
I butikerna kommer hyllkantsvippor med texten Äkta vara att märka ut de produkter som bedömts vara just äkta vara.
- Till en början är det runt 160 olika produkter, allt ifrån 3-procentiga mejeriprodukter till ketchup, senap, pastasåser, marmelad och oliver, berättar projektledaren Carola Grahn.
Kriterierna för vilka varor som kan komma ifråga är de som föreningen Äkta vara tillämpar. Det betyder att varan inte får innehålla några E-nummer, aromämnen och inga industriella ingredienser av typen jästextrakt eller modifierad stärkelse. Inte heller får livsmedlen innehålla tillsatta vitaminer, vilket gör att till exempel lättmjölk inte kommer att bli märkt som äkta vara.
Råvaror som frukt, grönsaker, kött eller fisk är inte sammansatta och får därmed ingen märkning.
- Vi är bara i början av arbetet, det här kommer att vara ett levande sortiment som förändras över tid, säger Carola Grahn.
Att ta bort de varor som har många tillsatser tänker Bergendalgsruppen dock inte göra.
- Nej, det är inte vi som skall göra de valen åt våra kunder. Däremot kan vi ge dem verktyg att välja varor utan tillsatser.
Med på dagens presskonferens deltar ett flertal personer från Äkta vara, som är en oberoende och ideell förening som bildades i mars 2006, bland annat frontfiguren Mats-Erik Nilsson. Han hoppas att märkningen skall sätta press på branschen att ta fram fler tillsatsfria varor.
- Vi kommer att få uppleva en E-nummersanering av historiska mått.























