Mobilräkning på 40 000
Mobilen tog emot datatrafik utan Pia Beijerstams vetskap. Efter FN-tjänstgöringen väntade höga räkningar från Telenor.
Relaterat
Fakta
Råd inför utlandsresa
Mobilen ger möjligheter förenade med skyldigheter.
Tänk på roamingkostnaderna från andra länders operatörer. Roaming är när du ringer, sms-ar, mms-ar eller mobilsurfar från ett annat nät än din egen operatörs.
Kontrollera alla inställningar på din telefon. Se till att de inte medför oönskade kostnader. Stäng av riskfyllda funktioner.
Till exempel: har du mejl via mobilen – ta bort synkningen till din mejlbox.
På operatörernas hemsidor finns råd inför vistelse utomlands. Läs dem och följ deras manualer för spärrning.
Till Telenor gick extrapengarna från jobbet direkt.
- Ja, hela traktamentet, konstaterar Pia Beijerstam.
Den sammanlagda kostnaden för datatrafiken blev drygt 40 000 kronor.
Det var efter uttagningen att som en av två svenska poliser ingå i uppdraget att utbilda poliser på FN:s missioner runt om i världen som hon åkte till den förberedande utbildningen i Ryssland. Tillsammans med de internationella kollegerna var hon stationerad på KGB:s gamla träningsläger utanför Moskva.
Mobiltelefonen lade hon, med fodral, på kontoret. Den var påslagen.
- Jag ringer och sms-ar för att ha kontakt med familjen hemma och de ska kunna nå mig, berättar hon.
Det är så som Pia Beijerstam använder sin mobil, för sms och samtal. Ibland blir det något mms, aldrig annan datatrafik.
- Jag fick ett sms undertecknat Annette eller Jeanette om att min kommande räkning skulle bli hög och jag trodde att det var för att jag hade sms-at och ringt mycket. Sms-et innehöll också ett krav på 10 000 kronor i förskottsbetalning.
Det kravet återkom aldrig.
Pia Beijerstam placerades i Elfenbenskusten i Västafrika, dit hon flög från Moskva.
Den första höga räkningen var på nästan 12 000 kronor.
- Jag reagerade inte mer än att det var klantigt av mig att ha ringt och sms-at för så mycket.
Det hade hon också. Men det skulle visa sig först efter att hon landat i Sverige att en del av av den summan var för datatrafik. Det hann bli ytterligare oönskad trafik i Ryssland, men framförallt i Afrika.
Under vistelsen där kom samtal från Telenor med besked om nästa räkning, "den blir väldigt hög".
- Men ingenting om att det handlade om datatrafik. Jag har varit kund där i tolv år och förväntar mig att de skulle sagt att "vet du att du ligger uppkopplad hela tiden", berättar hon.
När hon kom hem till Göteborg den 22 augusti föddes misstanken om att mobilen kopplat upp sig automatiskt. Det var också först nu som hon fick se de specificerade räkningarna med separerade poster.
Mobilen fick en översyn i en av Telenors butiker redan dagen efter hemkomsten och där konstaterades en fuktskada.
- Det kan leda till kortslutning, enligt killen i butiken, säger Pia Beijerstam.
Dagen därpå ringde hon Telenors kundtjänst som refererade till kundens egenansvar. Uppkopplingen sker via knapptryckningar på hennes enkla mobil.
- Jag förstår att det är mitt eget ansvar. Men borde inte Telenor ha någon typ av policy som säger att de gör något när räkningen brakar iväg?
Hon riktar kritik mot operatören:
- Varför spärrade de inte telefonen i stället när kravet på förskottsbetalning inte återkom?
En tredje räkning är nu på väg. Där finns den enskilt största posten för datatrafiken.
- Jag har gråtit jättemycket och varit helt förstörd. Det är klart att jag betalar, men jag vill bestrida all datatrafik. Det måste vara något fel på min telefon, konstaterar Pia Beijerstam, som vill varna andra för att hamna i samma situation.
Den 2 augusti flög hon tillbaka ner till Elfenbenskusten för att fortsätta polisuppdraget. Mobilen som var ny i februari fick stanna hemma och för att lämnas in på verkstad. I bagaget låg en gammal mobil.


























