"Vi måste binda allt när det går upp" Så klarar man krisen.
Familjen Snare hade gjort det mesta för att få ett tryggt boende.
Men när arbetslösheten slog till blev räddningen att ett lån kunde läggas om till rörlig ränta.
Relaterat
Fakta
Åsa och Anders bästa tips
Familjen Snares bästa tips till andra är att se över räkningarna och be banken lösa gamla kreditköp och slå ihop dem till ett banklån. Det blev väldigt fördelaktigt i deras fall.
Så kan du också skydda dig inför ränteuppgångar:
Amortera
Försök snabbt amortera av bolånet till 75 procent av inköps- eller marknadsvärdet.
Försäkra lånen
Betalskydd täcker räntor och amorteringar på ditt lån om du inte kan arbeta för att du blir sjuk eller arbetslös.
Räntespara
Har du rörlig ränta på ditt bolån, spara ränteskillnaden mellan fast och rörlig ränta så har du beredskap för en högre utgift.
Rörligt eller bundet
Är du osäker på om din ekonomi klarar en ränteuppgång, fundera över att välja rörlig ränta med räntetak eller att binda på lite längre sikt.
Se över övriga skyddsnät
Är du med i en a-kassa, har du sjuk- och olycksfallsförsäkring för fritiden? Saknar din fackförening automatisk inkomstförsäkring för medlemmar kan du teckna en egen.
Buffertspara
Fyll på din vanliga buffert för det oförutsedda varje månad.
Källa: Swedbank, Institutet för privatekonomi
Åsa och Anders Snare hade letat länge för att byta från hyreslägenhet till villa på Björkö för sig och sina tre barn.
När ett hus under tre miljoner dök upp kunde de slå till på våren 2008 och nästan hela köpet täcktes med lån. De hade ju båda fasta jobb på Volvo PV.
Strax därefter kom det första storvarslet. Arbetslösheten slog först mot Anders, i december samma år. Nyligen blev även Åsa uppsagd.
- Hade vi vetat detta innan hade vi avblåst köpet. Vi bodde så pass bra där vi hyrde innan, säger Åsa.
Priset på en medelvilla i Öckerö kommun har minskat med omkring fem procent sedan Snares husköp. Ytterligare prisfall kan göra att de inte får ut tillräckligt för att betala lånen om de tvingas sälja.
Från april har Anders gått på a-kassa och fått inkomsten halverad. 10 000 kronor mindre i månaden, men samma bolån att betala.
För att bo kvar har de fått gå igenom alla sina kostnader. Det första var att minska amorteringarna med hälften.
- När vi köpte huset var det 3 000 kronor i månaden, mer än vad banken rekommenderade, säger Anders.
De har lagt om elavtal och villaförsäkring. Installerat värmepump för att ersätta elpannan.
- På två år ska vi spara in den investeringen. Det är bättre än att betala 2-3 000 i månaden. Men förut brydde man sig inte så mycket.
När huset köptes var det inte konstigt att dela upp lånen i fyra delar; med tremånaders, ett, fem och tio års bindningstid. Nu känns de långa höga räntorna sura att betala. Men det är ändå den låga reporäntan som räddat dem.
- När Anders började gå på a-kassa skulle ett lån läggas om, så vi tog rörligt. Om vi inte lagt om lånet då hade det nog varit kört.
Nu har de med glädje sett Riksbanken hålla var en minimal reporäntan. En större räntehöjning klarar de inte.
- Vi följer nyheterna varje dag och har en bra banktjej som säger vänta och se. Vi tänker inte agera förrän det börjar gå uppåt, men då kan vi skriva på papprena direkt och binda allt som går, säger Åsa.
De går inte ut och äter eller roar sig nuförtiden. När barnen ska ha nya fotbollsskor kan de inte vara med i affären.
- Då vill de bara ha något dyrt märke som nån kompis har.
När tv:n i vardagsrummet gick sönder var det uteslutet att köpa en ny. Nu sitter de bara där när de har gäster.
- Sen är det baka och storkok som gäller. Men det är värt att dra ner på kostnaderna. Jag vill inte flytta härifrån, säger Åsa.
Betalskydd vid arbetslöshet kunde de inte få genom sin bank och inkomstförsäkring hade de inte haft en tanke på.
I övrigt kan Åsa och Anders bocka av alla råd i listan här intill.
Men det räcker inte i längden.
Åsas uppsägningstid löper fram till april, sen blir det a-kassa och 7 000 kronor mindre i månaden att leva på.
- Till sista juni klarar vi oss, sen måste nån ha fått jobb, säger Åsa.
Hoppet vilar just nu på Anders nya truckutbildning som borde ge jobb i Norge och det bemanningsföretag som Åsa nyligen startade tillsammans med ett tiotal andra Volvoarbetare.
När GP hälsar på har beskedet om Saabs nedläggning nyss kommit.
- De gör det inte enklare. Får de inte jobb i Trollhättan så drar de väl sig mot Göteborg. Det blir väl som i USA att man har tre jobb. Fem timmar här och fem timmar där, eftersom man inte får någon heltid.




























