Krisen tog honom till Sverige
När krisen kom till Grekland förlorade Antonis jobbet. Han insåg att han inte kunde överleva där och lämnade landet på vinst och förlust. Nu söker han jobb i Sverige.
Relaterat
Antonis är snart 50 år och kommer från Aten. Han är utbildad agronom men har haft många jobb under sitt liv. Senast jobbade han på ett företag som ägnade sig åt forskning om fasta bränslen. Men för ett par år sedan kom krisen till Grekland och Antonis förlorade jobbet.
– Jag letade, men att hitta ett jobb var omöjligt, så förra året lämnade jag Grekland och åkte till Danmark.
I Danmark fick han jobb som jordgubbsplockare, men när säsongen var över var han åter arbetslös och återvände till Grekland.
– Men det går inte att överleva där. Det finns inga jobb, priserna är skyhöga, pengarna räcker inte till, säger Antonis.
Han bestämde sig, efter att ha pratat med en grekisk vän som bor här, för att pröva lyckan i Sverige och kom hit i oktober för att leta jobb.
– Jag kan tänka mig att jobba med vad som helst – städning, jordbruksarbete – bara jag kan tjäna pengar och försörja mig. Jag kom inte hit för att leva på svenska bidrag.
Men att hitta ett jobb har inte varit lätt och Antonis drar vidare om han inte hittat något arbete om en månad.
– Nu hyr jag ett rum och lever på sparade pengar. Men de tar snabbt slut. Jag åker nog tillbaka till Danmark och försöker hitta jobb där igen.
Antonis träffar många greker som just kommit till Sverige med samma önskan som han själv – att hitta ett jobb här och kunna bygga upp ett liv.
– Jag blir mest ledsen när jag ser dem. För jag vet att de kommer att få det lika jobbigt som jag.
Men hur jobbigt det än är att flytta runt i Europa och leta jobb så ser Antonis ingen möjlighet att återvända till Grekland.
– Det enda sättet som jag skulle kunna överleva där är om jag kunde skaffa en gård och odla min egen mat. Annars går det inte.

























