Sverige lockar européer i kris
Jobb och hopp om en framtid lockar fler och fler arbetslösa från de krisande länderna i Europa till Sverige.
– De som kan tar chansen, säger nationalekonomen Dimitrios Karkamanis.
Relaterat
Fakta
Fakta: Registreras hos Migrationsverket
EU-medborgare som kan försörja sig själva har uppehållsrätt i Sverige. Det innebär att man har rätt att vara i Sverige utan uppehållstillstånd och kan arbeta eller studera här. Vill man stanna längre än tre månader måste man registrera sin uppehållsrätt hos Migrationsverket. En EU-medborgare som har bott i Sverige i fem år utan uppehåll och som haft sin uppehållsrätt registrerad under denna tid har permanent uppehållsrätt. Om man vill ha ett intyg på sin permanenta uppehållsrätt kan man ansöka om ett sådant hos Migrationsverket.
Källa: Migrationsverket (TT)
Antalet greker som ansökte om och beviljades uppehållsrätt i Sverige fördubblades från 2010 till 2011 – från knappt 400 till drygt 800 – enligt statistik från Migrationsverket. Även spanjorer, italienare och portugiser söker sig hit i en allt stridare ström.
– Det är en naturlig följd av den ekonomiska situationen i Grekland. Och tendensen är att utflyttningen ökar, säger nationalekonomen Dimitrios Karkamanis som själv kom till Sverige i slutet av 1969.
Många vill flytta
Via en webbsida som han driver blir han ofta kontaktad av greker som vill söka sig från sitt krisdrabbade hemland.
– Jag får mellan fem och tio mail per vecka från både akademiker och arbetare som börjar bli desperata. De vill ha information om hur saker och ting förhåller sig, hur arbetsmarknaden ser ut och så undrar de om jag kan hjälpa dem med något jobb.
Anders Nyhagen är projektledare på Eures som är ett samarbete mellan Europeiska kommissionen och arbetsförmedlingarna i EES-länderna. Han berättar att man till hösten drar i gång ett projekt för att värva IT-ingenjörer från Grekland eftersom det där råder överskott och här brist på just den kompetensen.
– Det finns en fantastisk mängd folk inom EU som är välutbildade och lediga och inte vill något annat än att börja jobba. Lite kris på det, som i Grekland, så vill man gärna komma hit, säger Anders Nyhagen.
Spanska ingenjörer
Sverige har inom ramen för Eures även mycket samarbete med Spanien.
– Vi har bland annat ett projekt med Volvo där de genom våra kanaler lyckats hitta 13 ingenjör som ska jobba på Volvo i Göteborg. Incitamentet för nyutbildade IT-ingenjörer därifrån att flytta är ju större nu när deras ingångslön ligger på 800–1 000 euro i månaden, säger han.
Men alla har inte sån tur att de blir rekryterade till jobb här i Sverige. En del, som Antonis från Aten, söker sig hit på vinst och förlust och är beredda att ta vilket jobb som helst, bara det ger försörjning.
– Jag kan tänka mig att jobba med vad som helst – städning, jordbruksarbete – bara jag kan tjäna pengar och försörja mig.
Antonis har varit här sedan i oktober men ännu inte fått napp. Om inget dyker upp inom en månad drar han vidare till Danmark och provar lyckan där, men till Grekland vill han inte återvända.

























