Stor-rean fortsätter i dag
Det har bara gått några timmar sedan ögonen tindrade och klapparna öppnades, när mellandagsrean drar i gång i vissa butiker. Men egentligen startade den redan runt Lucia.
Relaterat
Direkt till börskurserna
Senaste Nytt Ekonomi
- 11:35
- Frankrike tar sikte på Google (Världen)
- 11:24
- Miljardorder till Skanska (Ekonomi)
- 11:05
- Fransk stororder till SKF (Ekonomi)
- 10:30
- Wallenstam gör storaffärer (Ekonomi)
- 10:22
- "Det pågår en häxjakt" (Ekonomi)
- 10:10
- Ökad oro bland de anställda (Ekonomi)
- 10:08
- Viss ljusning i eurozonen (Ekonomi)
- 10:06
- Diös vd slutar nästa år (Ekonomi)
- 09:55
- Nedåt på Stockholmsbörsen (Ekonomi)
- 09:52
- Börsfiffel kvar på rekordnivå (Ekonomi)
- 09:15
- Löneklyftan något mindre (Ekonomi)
- 09:09
- Brittiska banker behöver mer pengar (Ekonomi)
- 08:28
- Alliance Oil fick in 638 miljoner (Ekonomi)
- 08:19
- Wallenstam köper och säljer (Ekonomi)
- 08:16
- Nedåt på Asiens börser (Ekonomi)
Stora köpcentra som Frölunda Torg och Nordstan håller stängt i dag på Juldagen, med ett undantag. I Nordstan drar Elgiganten på med storrea redan dagen efter julafton.
Även andra butiker och kedjor satsar på att så snabbt som möjligt komma igång med officiell mellandagsrea.
- Vi startar vår mellandagsrea som brukligt är på annandagen, men för de Lindexbutiker som är öppna på juldagen startar den då, säger Ingvar Larsson, Sverigechef för Lindex.
För handeln är försäljningen i mellandagarna lika avgörande för årsomsättningen som dagarna före jul är.
- Vi har många kläd- och modebutiker här. För dem brukar annandagsrean vara väldigt viktigt. Det brukar vara väldigt stora dagar, säger David Schongin, centrumchef för Frölunda Torg.
I praktiken räknas rean in i julhandelns försäljningssiffror och en del butiker förbereder sig med att också plocka fram ett specialsortiment.
På samma sätt som bokhandeln under den traditionsenliga bokrean laddar upp med böcker som annars inte finns där, passar bland annat klädhandeln på när butikerna ändå fylls av fyndjägare.
Under julgranarna i många svenska hem har det varit fler små platt kuvert i år än det brukar vara. Istället för chansartade prylinköp väljer många nu att ge bort kontanter eller presentkort. Det är en annan trend som också driver på mellandagshandeln.
- Det är en stark trend som också har med hållbarhet att göra. Människor vill inte köpa onödiga saker som inte kommer till användning. Handeln möter det behovet genom att ta fram olika typer av nya presentkort, säger Magnus Kroon, ansvarig för handelsutveckling i Göteborg på Svensk Handel.
Nordstans marknadschef Anders Larsson bekräftar:
- Vi säljer oerhört mycket presentkort. Vi tog fram ett digitalt presentkort för två år sedan. Man laddar det före jul och handlar för det i mellandagarna.
Men gränsen mellan julhandel och rea är extra otydlig i år när reaskyltarna började dyka upp redan i början eller mitten av december.
- Till viss del är det en köpt omsättningsökning vi ser nu. Rean startade redan för ett par veckor sedan. Hela julen har ju varit en rea. Än mer i Stockholm än i Göteborg, säger Anders Larsson.
Då handlade det om prissänkningar för att justera ned för stora lager beroende på missräkningar i höstförsäljningen.
Det gäller förstås särskilt kläd-, sko- och sporthandeln som drabbades av det milda vintervädret.
- Det kommer säkert vara mer vinterkläder än vanligt som går i väg på mellandagsrean i år. Ambitionen är nog att bli av med de vinterkläder man har, säger David Schongin på Frölunda Torg.
Men bakom handelns onormalt stora reabehov finns också att människor har varit mer försiktiga med sina pengar på grund av osäkerheten kring hur skuld- och eurokrisen ute i Europa kommer att påverka Sverige.
I Nordstan hade Anders Larsson anledning att bekymra sig efter en lite svagare sommar än normalt.
- Jag var orolig för november och december, men vi är väldigt positivt överraskade. Jag har hört mig för hos 20 av våra butiker, varav ett par är riktigt stora, och deras svar tyder på att vi kommer att hamna på plus för årets julhandel.
En anledning är att Nordstan fick oväntad draghjälp genom en händelse som skulle kunna ha fått en tragisk utgång.
När brandlarmet gick hos Cassels en tidig söndagsmorgon fick både denna butik, Kapp-Ahl och två andra anledning att dra igång stor brandskadeutförsäljning – med kraftiga rabatter både på ordinarie priser och reapriser.
- De sålde ut hela sitt varulager på fem dagar. Det är mycket pengar, säger Anders Larsson.

























