Saab nära upplösning Konkursansökan räcker.
Saab är en konkursansökan från upplösning. Om biltillverkaren inte kan visa att det finns pengar i kassan förlorar ledningen kontrollen över bolaget – och Saab, i sitt nuvarande skick, är borta.
Relaterat
Artikelserie
- Mer om Saab
- Även tjänstemännen på Saab blir utan lön 2011-06-24
- Leverantör knäckt av Saab 2011-06-21
- Fler på Saab kan bli utan lön 2011-06-24
- Fakta: Saabs turbulenta tid 2011-06-23
- Oviss väntan för Saab 2011-06-22
- Hade fått lönebeskedet 2011-06-23
- "Det sista ett företag i kris slutar betala" 2011-06-23
- Saabs skuldberg växer 2011-06-23
- Konkursberedskap på Vänersborgs tingsrätt 2011-06-23
- "Jag får ont i hjärtat" 2011-06-23
- Olofsson: "Känner för de anställda" 2011-06-23
- "Det är Saab som bär ansvaret" 2011-06-23
- Trollhättan lider med Saab i krisen 2011-06-23
- Hoppet lever än i Trollhättan 2011-06-23
- Han gräver guld i USA 2011-06-23
- Stephan Lövgren: "Svårt se nya utvägar" 2011-06-23
- Hade fått lönebeskedet 2011-06-23
- "Antagligen konkurs" 2011-06-23
- Fabriken tömdes 2011-06-23
- Saab kan inte betala löner till anställda 2011-06-23
- Vilken borgenär som helst kan lämna in en konkursansökan till Tingsrätten, det enda kravet är att du har en obetald fordran på företaget, säger Marie Karlsson-Tuula, juris doktor och docent i civilrätt vid juridiska institutionen på Handelshögskolan i Göteborg.
När en eventuell konkursansökan ligger på Tingsrättens bord är det upp till dem att avgöra om Saab är på obestånd – att de inte kan betala sin räkningar allt eftersom de förfaller och att den situationen är bestående.
- Tingsrätten bedömer om bolaget är på obestånd vid tillfället för ansökan och gör en bedömning av om företaget kan få in nya pengar framöver, förklarar Marie Karlsson-Tuula.
Om Tingsrätten tar beslutet att försätta det krisande bilföretaget i konkurs förlorar Victor Muller&co makten över verksamheten och en eller flera konkursförvaltare tar över driften av Saab. De bestämmer i sin tur vilka tillgångar som ska säljas och om hela verksamheten måste avvecklas.
- Om konkursansökan går igenom upplöses Saab i sin ursprungliga form, säger Marie Karlsson-Tuula.
Det kräver dock, som sagt, en konkursansökan. Om ingen anställd, ingen av de obetalda leverantörerna eller Saab själva vill ansöka om konkurs, då kan den ansatta biltillverkaren fortsätta leta efter pengar i USA eller Kina – eller helt enkelt fortsätta som vanligt.
Hur länge kan den här situationen egentligen pågå?
- Det kan man som vän av ordning verkligen fråga sig. Jag har aldrig träffat på ett företag som behandlats så bra av sina borgenärer som Saab. De har varit illikvida under en lång tid nu, jag är förvånad över att underleverantörerna varit så tålmodiga.






















