Saab-paket väntar på godkännande
Europeiska investeringsbanken hade vid lunchtid på tisdagen ännu inte fått något godkännande från GM av Saabs paket, uppger EIB.
Relaterat
Artikelserie
- Mer om Saab
- Maud Olofsson: "Vi har gjort vad vi kan" 2011-04-27
- "3 000 arbeten i fara" 2011-04-27
- Besviken på svenska ministrar 2011-04-27
- Riksgälden fick svar 2011-04-26
- IF Metall-bas kräver besked om Saab 2011-04-25
- EIB ställer hårda villkor på Saab 2011-04-24
- Saabs tillverkning försenas ännu mer 2011-04-23
- LÄS OCKSÅ: Vladimir Antonov – från ekobuse till affärsängel 2011-04-21
Vladimir Antonov kommer till Stockholm på tisdagen för att träffa Riksgäldens chef Bo Lundgren, skriver Dagens Nyheter. Exakt vad mötet kommer att handla om är inte känt.
I ett mejl till tidningen säger Antonov att han inte gett upp hoppet och att han fortsätter kampen.
– Jag är en fighter och ger aldrig upp, en utmaning som denna måste till varje pris besegras, skriver han.
Riksgälden vill inte gå in på DN:s uppgifter om att man ska träffa Antonov under dagen.
– Vi ska försöka träffa honom denna vecka, säger Unni Jerndal, kommunikationschef på Riksgälden.
TT: Sker det i dag?
– Ingen kommentar.
Enligt Antonovs svenske talesman, Lars Carlström, ska dock Antonov enligt planerna träffa Riksgälden i dag.
"Ja, det blir den senare delen av dagen . . .", skriver Carlström i e-post till TT som svar på frågan när Antonov ska träffa Riksgäldens generaldirektör Bo Lundgren.
Antonovs svenske talesman Lars Carlström säger att mötet mellan den ryske affärsmannen och Riksgäldens ledning ska hållas på tisdagseftermiddagen. Han vill dock inte lämna besked om någon exakt tidpunkt eller plats.
– Jag har fått munkavle i frågan, säger han till TT.
Enligt Carlström har Riksgälden initierat mötet.
– Det är en del av ägarprövningen av Antonov, man vill träffa honom och se vad han är för en person. Givetvis kommer det även att handla om andra frågor, som Saab, säger han.
Saab försökte få till ett möte med regeringen i helgen, men det blev inget, enligt Vladimir Antonovs talesperson Lars Carlström.
– Saab har sökt kontakt både med Maud Olofsson och Anders Borg, och påkallat ett möte i detta prekära läge. Men regeringen har avvisat alla inviter. Läget är ytterst allvarligt, säger han.
Vad vill Saab att regeringen skall göra?
– Läget är ytterst allvarligt. Därför vill man ha ett möte för att försöka hitta konstruktiva lösningar, säger Lars Carlström.
Men näringsminister Maud Olofsson tycker att staten lämnade sitt bidrag, i rollen som borgenär, redan för ett par veckor sedan. Den insatsen gjordes när Riksgälden fick klartecken för att förhandla fram villkoren med Saab.
Nu är det en fråga för Saab och företagets bank – i det här fallet EIB – som regeringen ser det.
Och det är dessa kontakter som kärvar. Enligt EIB:s vice vd Eva Srejber saknas ett godkännande från GM. Men från Saab och Vladimir Antonov kom uppgifter under helgen om att det har uppstått ett mycket större problem.
Hårda krav
Banken uppges ställa så hårda krav att Saab kan tvingas gå i konkurs, eftersom den fastighetsaffär som skulle bolaget ett snabbt kapitaltillskott inte kan genomföras.
Saab skall ha fått 90 dagar på sig att betala tillbaka drygt 1,9 miljarder kronor som bolaget lånat av EIB. Om fastighetsaffären skall kunna äga rum. Även detta är Lars Carlströms uppgifter.
– När Eva Srejber gick ut och sa att EIB hade löst alltihop och att det bara var GM som var problemet kände jag mig anmodad att berätta hur det låg till. Inget av det hon sa stämde ju, säger Lars Carlström till GP under måndagen.
Beröm till Riksgälden
Antonovs talesperson ger Riksgälden beröm för snabbt och rak handläggning. Det är inte där svårigheterna uppstår. Men han uttrycker kritik både mot regeringen och EIB.
– Det är ovilja från EIB, eller om det är från svenska regeringen. Man vill helt enkelt inte att det här skall fungera, säger Lars Carlström.
Han anser att det beror på ett fortsatt misstroende mot Vladimir Antonov som person.
– Man är inte bekväm med Antonov, man är inte bekväm överhuvudtaget med Saab. Kanske tycker man att det är bättre med en konkurs nu, om man tror att man ändå skall få den om två år.
Enligt Lars Carlström fortsätter Saabs intressenter att arbeta med andra finansiella lösningar.
– Vi har dialog med ett antal andra investerare och är optimistiska att reda upp det. Men det här komplicerar frågan väldigt mycket.
EIB:s vice vd Eva Srejber sa på måndagen till TT att banken inte kan avslöja vilka krav den ställer på Saab.
– Saab är ju en kund och en affärsrelation, och vi är ju bundna av banksekretessen.
Europeiska investeringsbanken (EIB) hade vid lunchtid på tisdagen ännu inte fått något "färdigt godkännande från GM av Saabs paket för likviditetsstärkande åtgärder", skriver Eva Srejber, vice vd på EIB i en kommentar till TT.
"Jag har stor förståelse för att det aktuella läget är mycket svårt och påfrestande för alla som arbetar på Saab och hos dess underleverantörer. Vi arbetar med de andra tre partnerna för att lösa det som återstår", skriver hon.
I kommentaren påpekar hon samtidigt att EIB:s lån till Saab handlar om långfristig finansiering och inte om kortfristig likviditet.
"Likviditet måste tillhandahållas av ett företags kassaflöde, affärsbanker eller på annat sätt", skriver hon.
Spyker ska samtala med EIB
Saabägaren Spyker skriver i ett pressmeddelande att den planerade försäljningen av Saabs fabriker fortfarande är ett osäkert kort och föremål för flera intressenter att ta ställning till, bland andra EIB, General Motors, Riksgälden och regeringen
I pressmeddelandet skriver Spyker att samtal kommer att föras med EIB (Europeiska investeringsbanken) i dag för att nå en lösning på de villkor som EIB satt upp för att godkänna försäljningen av Saabs fabriker.
Vidare skriver Spyker att man fortsätter att arbeta på att hitta ytterligare finansiering. Spyker och Saab förhandlar med flera strategiska partner om finansiering och/eller teknisk licensiering, bland annat med kinesiska biltillverkare.
























