Egyptisk oro på marknaden
Relaterat
Artikelserie
- Protester i Egypten
- Morötter och piskor i Kairo 2011-02-03
- GP:s reporter attackerad 2011-02-02
- Därför demonstrerar egyptierna 2011-02-01
- "Jag är sjuk av oro" 2011-02-01
- Reinfeldt: "Viss oro" för islamisering 2011-02-01
- "Två miljoner i protest i Kairo" 2011-02-01
- Svenskar lämnar egyptiskt kaos 2011-02-01
- Miljonmarschen som ska fälla Mubarak 2011-01-31
- Demokratiivern sprider sig 2011-02-01
- "Till och med mamma ska demonstrera" 2011-01-31
- "Går armén över till demonstranterna - då är regimen slut" 2011-01-31
- Demonstranter oeniga om ElBaradei 2011-01-31
- "Bildt måste kräva Mubaraks avgång" 2011-01-31
- Aktivistvädjan till väst 2011-01-31
- Svenske Nijim fast i kaosets Kairo 2011-01-31
- "Mina släktingar vaktar sina hus" 2011-01-30
- "Jag är den ende som är online" 2011-01-28
- Malin Lernfelt: Vad ska hända med Egypten? 2011-01-26
- "Det var tårgas och poliser överallt" 2011-01-26
- "Korruption och förtryck orsaken" 2011-01-26
Orosvågor sprider sig på marknaden efter snart en veckas kravaller och protester i Egypten.
Bankaktier trycks ned i hela Europa, samtidigt som valutor med koppling till Mellanöstern faller - däribland den israeliska shekeln, vars värde avgörs av det geopolitiska läget i regionen.
För Egypten blev det även sänkt kreditbetyg från Moody's, med negativa utsikter. Analytiker befarar finansiella problem för Kairo om reformkrav ska gå till mötes.
På den så kallade CDS-marknaden steg priset för försäkringar mot att Egypten ställer in betalningar på fem års sikt med 0,22 procentenheter till 4,05 procentenheter. Många andra länder i regionen, som Libanon och Turkiet, smittades av samma riskpremie.
-Det finns en uppenbar risk att de offentliga finanserna försämras väsentligt, om regeringen försöker att tillmötesgå de missnöjda, säger Moody's chefsanalytiker för Mellanöstern, Tristan Cooper, till Reuters.Ett lägre kreditbetyg innebär i praktiken att det blir dyrare för Egypten att ta upp nya lån.
Den danska shippingkoncernen AP Möller Maersk, med containerfrakt-jätten Maersk Line, har till följd av oroligheterna i Egypten - som på sex dagar uppges ha krävt cirka 100 dödsoffer - stängt sin egyptiska hamnverksamhet och sina kontor i landet.
Utvecklingen har enligt Maersk redan haft affärsmässig och operativ påverkan på verksamheten i landet, men de anställda befinner sig alla i säkerhet.
Maersks oljetanker-verksamhet påverkas inte av oroligheterna, enligt bolaget.
Holländska Heineken, som evakuerat 29 holländare från Egypten, meddelade samtidigt att man också ställt in produktionen i landet till följd av den ökade oron.
En rad regeringar och andra företag har också börjat evakuera medborgare och personal, däribland den franska cementtillverkaren Lafarge och oljekoncernen Royal Dutch Shell.
Suez-kanalen hålls öppen, trots oroligheterna i Egypten, enligt Ahmed al-Manakhi, styrelsemedlem i kanalmyndigheten. Men börsen i Kairo kommer att hålla stängt i morgon också, rapporterar Reuters med hänvisning till en talesman för börsen. Samtidigt står det klart att landets banker håller fortsatt stängt, på inrådan av Egyptens centralbank.
Det gäller även utländska koncerner med kontorsnät i landet, som brittiska Barclays, med 65 kontor.
Bankerna i Egypten har varit stängda sedan de våldsamma gatuprotesterna tilltog i omfattning i förra veckan. Många bedömare befarar bankrusningar när de öppnar igen. Dels då det har skapat ett uppdämt behov av kontanter.
-Om marknaden börjar ge sig på det egyptiska pundet kommer det få allvarliga följder, säger John Sfakianakis, chefekonom på Banque Saudi Fransi till Reuters.På de europeiska marknaderna skakades även aktier med koppling till flyg- och resebranschen. Resejätten Thomas Cook föll 2,2 procent, medan Air France tappade 3,1 procent.
Samtidigt låg ett terminskontrakt för marsleverans av så kallad Brent-olja snuddade kvar på drygt 99 dollar per fat i dagens handel, efter att ha varit uppe på tvåårshögsta i fredags.























