Saab samarbetar om hybrider
Saab Automobile skall samarbeta med amerikanska American Axle för utveckling av drivlinor till elhybridbilar. Siktet är ställt på att nya Saab 9-3 skall vara hybrid redan 2012.
Relaterat
I Paris i nästa vecka kommer Saab att visa en elbil. Det är en konceptbil, avsedd att visa att Saab kommer att bli precis så snabbfotat som huvudägaren Victor Muller och Jan Åke Jonsson sagt att man kan vara – och använda som en konkurrensfördel.
- Det går med en rasande fart, det kan jag lova dig, säger Saabs utvecklingschef Mats Fägerhag.
Det nya bolaget heter e-AAM Driveline Systems och det skall framför allt användas för att ta Saabs hybridbilsutveckling från koncept till produktion.
Mats Fägerhag berättar att man i sökandet efter partner upptäckte att American Axle Manufacturing (AAM) hade behov och att Saab hade kunskapen. Det var en perfekt matchning.
- Vi stoppar in 17 tekniker och ingenjörer i det här bolaget, säger Mats Fägerhag. Det är väldigt kunniga personer som har utvecklat idéer om hur man skall kunna göra ett system som ökar körbarhet och säkerhet i ett system med fyrhjulsdrift. Så det vi stoppar in i bolaget är vårt kunnande, våra ingenjörer, våra patent och vårt utvecklingsarbete.
American Axle kommer att sätta in de stora insatserna när systemet skall – som det heter – industrialiseras, alltså tas från koncept till produktionsfärdiga enheter.
Exakt hur systemet ser ut får vi ännu inte veta.
- Det är så pass revolutionerande att jag inte vill prata för mycket om det i detta skede, säger Mats Fägerhag, men är en stund senare så ivrig att han ändå berättar att grundkonceptet är liknande det som även Volvo PV håller på med, nämligen drift med förbränningsmotorn på framhjulen och eldrift på bakaxeln.
Saabs ingenjörer som jobbar med elhybriderna sitter just nu hos Innovatum i Trollhättan.
- Vi kommer inom kort att bli dubbelt så många, så exakt var vi får plats då vet jag inte, säger Mats Fägerhag som inte heller vill ange en prislapp på satsningen.
Men en av tankarna bakom det här systemet är att det skall vara så smidigt och flexibelt att det kan anpassas till alla Saabs modeller.
American Axle är ett bolag som bildades i Detroit 1994. GM hade bestämt sig för att sälja ut tillverkningen av komponenter och en grupp investerare köpte det som sedan blev American Axle, specialiserat på drivlinekomponenter.
American Axle har fortfarande GM som storkund, dessutom Opel och följdriktigt även Saab sedan tidigare.
Bolaget har i dag 32 fabriker runt om i världen och har bildat samarbetsbolag med bland annat kinesiska, indiska och brasilianska tillverkare.
Det samägda bolaget med Saab är alltså inte unikt, snarare är det regel att American Axle gör på det här sättet.
I ett pressmeddelande säger Saabs vd Jan Åke Jonsson:
- För Saab är tillkännagivandet av detta samarbete ett viktigt steg mot en framgångsrik framtid som ett oberoende bolag. Det här samarbetet kommer att förena Saabs bilutvecklingsexpertis som är av världsklass med AAM:s omfattande utvecklings-, produktions- och marknadsföringskunskaper som kommer att bli en kraftfull kombination.
American Axle skriver på den egna hemsidan att det ingår elektronik i 80 procent av deras produkter. Även om bolaget alltså är döpt efter de drivaxlar som varit kärnverksamheten så finns det en hög grad av elektronisk förädling i produkterna.























