Så drabbas du som konsument
Förslaget kan komma att försvåra för konsumenterna. Det blir dyrare och krångligare för den som vill göra en ROT-renovering att kolla om enskilda firmor är seriösa. Och e-handlarna kommer att få kraftigt ökade kostnader.
Relaterat
Artikelserie
- Kreditupplysningslagen
- KU sade ja till svårare granskning 2010-05-25
- S: Stoppa kreditupplysningslagen 2010-05-21
- KU skjuter upp sitt beslut 2010-05-18
- Granskning via databaser stoppas 2010-05-18
- Svårare granska makten 2010-05-18
- Den nya lagen
- S: Stoppa kreditupplysningslagen 2010-05-21
- KU skjuter upp sitt beslut 2010-05-18
- Svårare granska makten 2010-05-18
Lagförslaget kommer inte bara att kraftigt inskränka journalistiska ekonomiska granskningar och medborgarnas möjlighet till offentlig insyn.
Eftersom nya kreditupplysningslagen ska öka integriteten för såväl enskilda personer, som enskilda firmor, handelsbolag och kommanditbolag, kommer den också att försvåra allmänhetens möjlighet att via databassökning kunna kolla upp företag.
Det finns cirka 500 000 enskilda firmor av olika slag i Sverige.
- Det blir krångligare och dyrare att kontrollera enskilda firmor. Frågan är om lagförslaget menar att man ska göra en prövning om man har rätt att kontrollera en byggare via en kreditupplysningsdatabas till exempel? säger advokat Lars B Melin.
- Dessutom innebär lagförslaget att byggföretagen får reda på om man kontrollerat företaget eller inte, säger han.
En annan snabbt växande näringsgren som kommer att drabbas är e-handeln.
Här finns jättar som H&M, Ellos, Netonnet och hela vägen ner till enmansföretag.
I dag finns mellan 8 - 10 000 e-handlare i landet, och verksamheten har fördubblats de senaste åren.
Eftersom nästan alla e-handelstransaktionen på internet sker på kredit, måste e-handlarna nu skicka ut omfrågandekopia till kunderna vid varje affär.
- Det kommer att bli mycket ökade kostnader för e-handlarna, och väldigt mycket mer administration. Och den som i slutändan får betala är förstås kunden, säger Bo Lindell, vd för Svensk Distanshandel.
























