Optimism på it-mässa
På tisdagen samlas 650 västsvenska it-utvecklare till konferens i Göteborg. Branschen andas nu mer optimism än oro för jobbflykt från Västsverige.
Relaterat
En rad namnkunniga föreläsare kommer till Scandinavium Developer Conference 2010 på Svenska Mässan i dagarna två. En konferens om systemutveckling i en tid då många företag väljer att outsourca it-jobb utomlands.
Finns det då risk för att it-jobb försvinner österut, till Indien och Kina? Hur blir det då med programmerarnas framtid i Sverige?
- Ja, det finns en uppenbart risk att deras jobb försvinner från Sverige och utsourcas till Indien och andra länder. Både SKF och Volvo och andra stora bolag har lierat sig med kinesiska och indiska bolag och har även egna bolag utomlands där man utvecklar sina applikationer, säger Thomas Zetterberg, vd i Iptor Konsult och arrangör av it-konferensen.
Men det finns också en annan sida av dataskärmen.
- Men samtidigt är det 100 000 programmerare i Sverige som livnär sig på att utveckla applikationer.
Thomas Zetterberg, Iptor Konsult, är optimistisk inför framtiden och tror på närheten till beställarna:
- Vi tror att det fortfarande finns en marknad för oss, säger han. Därför att alla bolag inte kommer att vilja eller ha möjlighet att anlita programmerare i andra länder. Det här handlar om en kreativ process att göra datasystem. Och då behöver systemutvecklare sitta nära dem som är beställare och som ska använda systemen.
Thomas Zetterberg är lyrisk inför eventet på Mässan där 650 västsvenska it-utvecklare lär sig det senaste i branschen av "keynote speakers" som Michael Feathers och Diana Larsen.
- För oss programmerare är det som när en 15-åring får höra att Madonna ska komma till Göteborg. Och till konferensen kommer det just världskändisar i vår värld som föreläsare.
- Lite häftigt att Göteborg har ett sånt här event. På så sätt lyfter vi också fram it i Göteborg.
Hur står sig då Göteborg i konkurrensen på it-sidan?
- Göteborg står sig väldigt bra, säger Thomas Zetterberg. Vi har många duktiga företag här som vuxit upp tack vare stora beställare som SKF och Volvo.
Hur ser då arbetsmarknaden ut för dataprogrammerare och it-specialister?
- Jag tror att ganska många företag tycker att det börjar bli lite svårt att hitta bra och duktiga programmerare. Det finns olika trender – en outsourcing så att det blir mer arbete. Å andra sidan är det pensionering och en låg tillväxt underifrån. Inte minst för att det inte är så många som sökt utbildningarna nu under några år.
- Själva är vi i läget att vi anställer nu. Det är inte helt lätt att få tag i duktiga människor.

























