Robbstål ny vd för Göteborgs-Posten
Från rockband via försäkringar till medier. Så ser en snabbgenomgång av Ricard Robbståls karriär ut.
Under måndag förmiddag beslutade GP:s styrelse att utse nuvarande försäljnings- och marknadsdirektör Ricard Robbstål till ny vd.
Vad vill du göra som vd på GP?
- Jag har precis fått beskedet av styrelsen. Om några dagar skulle du kunna få ett mycket bättre svar. Men strategin ligger fast. GP:s unika, ja, makalösa position i Västsverige ska behållas och utvecklas.
Ricard Robbstål kommer som vd också att sitta i mediekoncernen Stampens koncernkoordinationsgrupp.
- Där sitter alla affärsområdeschefer. Vi tar de övergripande frågorna och utvecklar samarbeten med gemensamma plattformar, säger Ricard Robbstål.
Hur skulle du beskriva dig själv i tre ord?
- Engagerad, målmedveten och öppen.
Hur har din karriär sett ut hittills?
- Jag började inom försäkringsbranschen. Man kan säga att det är där jag är född och uppvuxen.
Men innan dess spelade du visst i ett rockband?
- Åh, jo, fast det är nästan preskriberat nu. När vi insåg att vi inte kunde bli världsbäst skaffade vi jobb istället.
Vad gör du när du inte arbetar?
- Jag är mycket med familjen. Med tre barn är jag en väldigt bra bilförare. Det är handboll, fotboll, tennis och annat. Och så försöker jag idrotta själv. Jag körde öppet spår i Vasaloppet i år. Det var det värsta jag gjort. Fruktansvärt jobbigt. Men ett bra sätt att hålla igång.
Vad får du för lön?
- Det vet jag inte ännu. Det är inte klart.
Ricard Robbstål efterträder Lars Rundblom som nyligen utsågs till marknadsdirektör i Stampen AB. Robbstål är 39 år och tillträder sin nya post efter påsk.


























