Kineser köper delar av Saab
Wall Street Journal bekräftar nu GP:s tidigare uppgifter om att Beijing Auto köper verktyg och produktionsutrustning till gamla Saab 9-5 och till vissa modeller av Saab 9-3.
Relaterat
Wall Street Journal hänvisar till en person med direkt insyn i förhandlingarna och skriver att representanter för Beijing Auto finns i Sverige just nu för diskussioner med Saab och GM.
Enligt Wall Street Journal (WSJ) undertecknades det formella avtalet i helgen.
Eric Geers, informationschef på Saab, kunde på söndagsmiddagen inte bekräfta avtalet och han trodde inte att det kommer någon bekräftelse under helgen.
WSJ kunde heller inte få någon bekräftelse från GM i USA.
Uppgifter har cirkulerat sedan Koenigsegg hoppade av
Men uppgifterna om Beijing Autos intresse för Saabs verktyg är långtifrån nya även om det nu verkar vara skrivet ett formellt avtal.
Uppgifterna har cirkulerat ända sedan Koenigsegg Group brådstörtat hoppade av förhandlingarna om att köpa Saab.
Beijing Auto var ju inne i den affären i egenskap av finansiär och när Koenigsegg kastade in handduken så fick representanter för Beijing Auto förfrågningar om de var intresserade av att själva genomföra affären.
Svaret från Dazong Wang, Beijing Autos vd, var tydligt:
- Vi behöver ingen fabriksbyggnad, vi behöver inga robotar. Så vad återstår? Räkna ut det själv.
Gamla Saab-modeller i produktion i Kina
Beijing Auto vill ha det de var ute efter redan när de inledde diskussionerna med Koenigsegg Group, nämligen tillgång till gamla Saab-modeller som de snabbt kan sätta i produktion i Kina för försäljning på den inhemska marknaden, möjligen under något inhemskt varumärke som kan komma att vara snarlikt Saab.
GM och Beijing Auto inledde troligen denna förhandling om verktygen och de immateriella rättigheterna till de gamla Saab-modellerna direkt efter Koenigseggs avhopp.
Enligt uppgifter som nådde GP ganska omgående så lämnade representanterna för Beijing Auto aldrig Trollhättan utan fortsatte kartlägga vilken utrustning man skall ta över – som om Koenigsegg aldrig fanns med i bilden.
Ett sätt för Saab att klara finansieringen
Det här kan vara, men är säkerligen inte ett första steg till någon styckning av Saab. I stället är det ett sätt för Saab och GM att klara finansieringen under den sista övergångsperioden innan en ny ägare kommer in.
Det är först om en sådan lösning misslyckas som det på allvar kommer att bli tal om att sälja Saabs tillgångar i delar.






























