Börsen rasar i Dubai
Börsen i Dubai rasade omgående nästan sex procent när börsen på måndagen öppnade för första gången sedan nyheten i förra veckan om finanskrisen i det lilla emiratet.
Relaterat
Börsen i Dubai rasade omgående nästan sex procent när börsen öppnade för första gången sedan nyheten i förra veckan om finanskrisen i det lilla emiratet vid Persiska viken.
Det skuldtyngda schejkdömet meddelade i onsdags, inför en nationell långhelg, att man vill omstrukturera låneportföljen i det statliga holdingbolaget Dubai World på totalt 59 miljarder dollar. Det handlar om merparten av Dubais totala skuldbörda på 80 miljarder dollar (cirka 560 miljarder kronor).
Börsen i grannemiratet Abu Dhabi sjönk nära sju procent.
Internationella valutafonden (IMF) välkomnade i dag Förenade arabemiratens centralbanks initiativ att skapa en bankakut.
"Förenade arabemiraten är en stark resursbaserad ekonomi och vi välkomnar dagens tillkännagivande från centralbanken i Förenade arabemiraten", skriver IMF i ett uttalande.
"Vi ser fram emot ytterligare klargöranden från myndigheterna rörande en mekanism för samarbete för att hantera frågor mellan låntagare och deras långivare", fortsätter IMF.
Centralbanken i Förenade arabemiraten skapade en ny bankakut i helgen för att förse landets banker med likviditet efter det att Dubai, ett av landets sju emirat, bett om uppskov med betalningarna för lån för två av landets holdingbolag.






















