Ny konflikt hotar i hamnen Övertids- och nyanställningsblockad.
Vapenvilan i Göteborgs Hamn har övergått till en hotande konflikt. Hamnarbetareförbundet känner sig lurade av hamnledningen.
Relaterat
Hamnarbetareförbundets medlemmar i Göteborgs Hamn har röstat igenom ett förslag om övertids- och nyanställningsblockad från den 4 december fram till 3 januari. Blockaden trappas upp varje vecka genom att fler veckodagar ingår i blockaden.
Hamnarbetareförbundet anser att hamnledningen inte uppfyller villkoren i den vapenvila som parterna träffade i augusti då centrala förhandlingar inleddes om ett formellt avtal mellan Hamnarbetareförbundet och Sverige Hamnar. I dag är det endast Transport som har ett centralt avtal med Sveriges Hamnar.
Enligt Hamnarbetareförbundet fullföljer inte, trots återkommande kritik, hamnledningen sina åtaganden vad gäller information och förhandlingar.
- Hela Göteborgs Hamn känns lite som en tryckkokare just nu. Det finns en utbredd känsla av att vi blivit lurade av ledningen. Nu går vi i alla fall inledningsvis ut i en relativt mild åtgärd när vi bara sätter stopp för övertidsarbetet, säger Peter Annerback, ordförande för Hamnarbetareförbundet avdelning i Göteborg.

































