Tipsa GP

 720 10  sms/mmsekonomi@gp.se

Ekonomi

Publicerad 7 november 2009Uppdaterad 7 november 2009
Textstorlek123

G20: Brown föreslår global bankskatt

Regeringar runt om i världen borde snabbt överväga särskilda bankskatter för att finansiera framtida räddningsaktioner, sade Storbritanniens premiärminister Gordon Brown på G20-mötet i Skottland i dag.

Relaterat

Regeringar runt om i världen borde snabbt överväga särskilda bankskatter för att finansiera framtida räddningsaktioner, anser Storbritanniens premiärminister Gordon Brown.

Därmed bryter den brittiske premiärministern mot ett långvarigt och massivt brittiskt motstånd mot globala skatter.

-Vi måste diskutera om vi behöver bättre ekonomiska och sociala kontrakt som avspeglar det globala ansvaret hos finansinstitutionerna i förhållande till samhället i övrigt, sade Gordon Brown när han talade inför G20-mötet i golfmetropolen St Andrews i Skottland på lördagen.

Brown sade att Internationella valutafonden (IMF) ska undersöka möjligheten att införa en global bankskatt och redovisa analysen i april. Detta är ett tecken på att G 20 tar saken mera på allvar.

Tyskland och Frankrike har tidigare manat Storbritannien att öppna för en möjlig global bankskatt, men politiker i London - ett av världens absoluta bank- och finanscentrum - har alltid motsatt sig.

Hur USA, som också alltid motsatt sig en skatt, regerar på Browns utspel är ännu oklart.

G20 enades också om en tidsplan för den mekanism organet tidigare beslutat om för gemensam övervakning och analys av den ekonomiska politiken i skuggan av finans- och konjunkturkrisen.

I slutet av januari ska nationella och regionala regelverk, program och prognoser ha tagits fram, i april ska gemensamma mätverktyg för jämförelser och mål för nationell och regional politik finnas i samarbete med IMF och Världsbanken, vid G 20-mötet i juni ska alternativ för den ekonomiska politiken finnas för beslutsfattarna att överväga och vid G20-mötet i november ska mer renodlade politiska rekommendationer ha tagits fram.

G20-länderna enades om att fortsatta stimulanspengar är nödvändiga för att får fart på "en ojämn" och osäker ekonomisk återhämtning.

På G20-mötet manade även finansminister Alastair Darling sina kollegor i gruppen att arbeta för en överenskommelse om 100 miljarder dollar för att bekämpa klimatförändringarna, men stötte då på motstånd från utvecklingsländernas representanter.

Nyligen framförde Frankrike tankar om en skatt på internationella finansiella transaktioner, som skulle kunna ge motsvarande drygt 200 miljarder svenska kronor om året, och som i sin tur kunde användas för att finansiera klimatåtgärder i utvecklingsländerna.

Publicerad 7 november 2009Uppdaterad 7 november 2009
Textstorlek123

Innehåll

Annat innehåll

BÖRSKURSER

SAXSTHLM

15:13
SAX ner -0.41%-0.41%
DJNASDAQ

15:14
NASDAQ ner -0.04-0.04%
NDQDJIA

15:14
DJIA upp 0.17+0.17%

SENASTE NYTT

Hela nyhetsdygnetSenaste nytt RSS

JOBB & STUDIER

I hetluft på Västtrafik(Jobb & Studier)
Riddare och väna jungfrur(Jobb & Studier)
Arkitekter skapar egna jobb(Jobb & Studier)
Elever bygger kexfabrik(Jobb & Studier)
Mycket mer än festfixare(Jobb & Studier)
Hela listanFörminska listan
Mer Jobb&Studier

GP:s ANNONSER


Sök bland GP:s annonser

Kontaktinformation






  1. På TV Just nu

serier

Senaste nytt som mail

Senaste nytt i mobilen

gp.se: Systemkrav på gp.se | Regler och villkor för GP på nätet | Cookies | PUL | RSS | Musiken på denna Internettjänst tillgängliggörs med tillstånd från STIM/NCB.
mobil.gp.se: GP i mobilen | GP Sportzapp
Göteborgs-Posten: Kontakta GP | Om GP | Jobba på GP | Prenumeration | Läsvärdet | GP:s arkiv | GP som PDF
Huvudväxel: 031-62 40 00 | Postadress: Göteborgs-Posten 405 02 Göteborg | Besöksadress: Polhemsplatsen 5 Göteborg
Ansvarig utgivare: Jonathan Falck Webmaster: Webmaster Copyright © 1995 - 2010 Göteborgs-Posten