Tipsa GP

 720 10  sms/mmsekonomi@gp.se

Ekonomi

Publicerad 30 oktober 2009Uppdaterad 30 oktober 2009
Textstorlek123

Kritik mot Vattenfalls planer Starka reaktioner.

Ett fullbordat svek – eller ett bra besked. Vattenfalls utspel om kärnkraft vållar reaktioner.

Relaterat

Miljöpartiets båda språkrör är kritiska till statliga Vattenfalls besked om att företaget tittar på möjligheterna att bygga ett nytt kärnkraftverk.

I ett pressmeddelande skriver Maria Wetterstrand:

- Sverige står inför ett stort elöverskott enligt Energimyndigheten. Det behövs alltså ingen ny kärnkraft för att klara industrins behov av el. Det här handlar mer om att förverkliga vissa personers pojkdrömmar om att få bygga nya kärnkraftverk.

Folkpartiets energipolitiske talesperson Carl B Hamilton är mer positiv.

- Sverige vänder nu blad. Alliansregeringen har gjort energifrågan normal och förnuftsbaserad. Rätt åtgärd för klimat och jobb genomförs med beslutet om en ny reaktor, skriver han i ett pressmeddelande.

Han skriver också det inte är realistiskt att vindkraften skulle kunna ersätta kärnkraften samt att kärnkraften är överlägsen vindkraften – bland annat på grund av att den ger större utsläppsminskningar.

Även Folkpartiets partiledare Jan Björklund är positiv.

– Det är mycket bra för Sverige, det är bra för jobben och det är bra för klimatet, säger han till TT.

Björklund försöker också slå in en kil i den rödgröna alliansen.

– Därmed blir nästa års val ett kärnkraftsval. Jag hoppas att Socialdemokraterna tar sitt förnuft till fånga och inte låter Miljöpartiet och Vänsterpartiet bestämma, för detta är viktigt för Sverige som industrination.

Miljöpartiets Peter Eriksson skriver att beskedet fullbordar Centerns svek i frågan:

- Maud Olofssons kärnkraftssvek i våras försvarades med att offentliga pengar inte skulle gå till ny kärnkraft. Vattenfall som ett statligt bolag kan bara delta i en sådan här överenskommelse om näringsministern godkänt det. Allt annat är orimligt och otänkbart. Därmed fullbordar dagens besked Centerns svek i kärnkraftsfrågan.

Miljöorganisationen Greenpeace är lika kritisk i ett pressmeddelande som plockar upp Vattenfalls formulering om att man vill göra en förutsättningslös översyn.

- Om Vattenfalls och Industrikrafts översyn av kostnadseffektiviteten verkligen är ”förutsättningslös” kommer de att finna att ny kärnkraft är såväl extremt dyr som helt onödig i termer av effektivitet, kostnader och energiförsörjning, skriver Greenpeace.

Publicerad 30 oktober 2009Uppdaterad 30 oktober 2009
Textstorlek123

Innehåll

Annat innehåll

BÖRSKURSER

SAXSTHLM

14:24
SAX upp 0.79%+0.79%
DJNASDAQ

14:00
NASDAQ +-0%
NDQDJIA

14:00
DJIA +-0%-0.00%

SENASTE NYTT

Hela nyhetsdygnetSenaste nytt RSS

BLOGGAR

"Hockey - similar to soccer"
Daniel Ehlersson | Sportbloggen
Fler

JOBB & STUDIER

Skolchefens roll – tufft uppdrag(Jobb & Studier)
Träning som träffpunkt(Jobb & Studier)
Svets och stambyte(Jobb & Studier)
Orden bara halva språket(Jobb & Studier)
Egen film på festivalen(Jobb & Studier)
Hela listanFörminska listan
Mer Jobb&Studier

GP:s ANNONSER


Sök bland GP:s annonser

Kontaktinformation






  1. På TV Just nu

serier

Senaste nytt som mail

Senaste nytt i mobilen

gp.se: Systemkrav på gp.se | Regler och villkor för GP på nätet | Cookies | PUL | RSS | Musiken på denna Internettjänst tillgängliggörs med tillstånd från STIM/NCB.
mobil.gp.se: GP i mobilen | GP Sportzapp
Göteborgs-Posten: Kontakta GP | Om GP | Jobba på GP | Prenumeration | Läsvärdet | GP:s arkiv | GP som PDF
Huvudväxel: 031-62 40 00 | Postadress: Göteborgs-Posten 405 02 Göteborg | Besöksadress: Polhemsplatsen 5 Göteborg
Ansvarig utgivare: Jonathan Falck Webmaster: Webmaster Copyright © 1995 - 2010 Göteborgs-Posten