Vab-app för föräldrar
Försäkringskassan lanserar en app som riktar sig till föräldrar som snabbt kan vabba när barnen blir sjuka.
Relaterat
Direkt till börskurserna
Senaste Nytt Ekonomi
- 03:01
- Tokyobörsen mot ny rekordnivå (Ekonomi)
- 02:37
- Ökad optimism i Japans företag (Ekonomi)
- 19/05
- Stark misstro mot spansk krisbank (Ekonomi)
- 19/05
- Regeringen smygsparar för miljarder (Ekonomi)
- 19/05
- Nya äldreregler irriterar SKL (Ekonomi)
- 19/05
- Besviken riksbanksduva sjunger ut (Ekonomi)
- 19/05
- Nya regler för arbetslösa (Ekonomi)
- 19/05
- Massiv sparinsats och generösa vänner räddar ekonomin (Mina pengar)
- 19/05
- Bebis kan ta en tiondel av lönen (Mina pengar)
- 19/05
- "I början av en väldigt spännande utveckling" (Ekonomi)
- 19/05
- Växer så det knakar med het teknik (Ekonomi)
- 18/05
- Texas stämmer BP för oljeolyckan (Ekonomi)
- 18/05
- Ungerskt tips ledde till Statoilräd (Ekonomi)
- 18/05
- Apples vd vittnar inför senatpanel (Ekonomi)
- 18/05
- Sämre tillväxt än väntat för Mexiko (Ekonomi)
Appen för iPhones och androidtelefoner finns ute att ladda ner redan nu, och är Försäkringskassans nästa steg för att förenkla för kunderna.
- Vi har idag en miljon användare på Mina sidor på Försäkringskassans webbplats, och de är inne tolv miljoner gånger per år. Och det är framför allt föräldrar som under lång tid efterfrågat en app för att kunna använda tjänster i mobilen. Av en miljon kunder är cirka 75 procent föräldrar, så då ser man vilken typ av potential vi talar om, säger Gunilla Dyrhage-Cederqvist, verksamhetsområdeschef.
- Appen passar väldigt bra för transaktioner som man gör ofta, och när man är på språng efter att ha hämtat sitt sjuka barn från dagis.
Allt som man kan se på Mina sidor hos Försäkringskassan i alla ärenden, som till exempel när pengarna kommer och när beslut har fattats, kommer man också att kunna följa i appen.
Försäkringskassan håller också öppet för att man i framtiden också ska kunna ansöka om bostadsbidrag och sjuk- och föräldrapenning via appen – men det är tillfällig föräldrapenning för vård av sjukt barn, så kallat vab, som är först prioriterat.
- Att ansöka om vab har störst volymer, och efter det kommer föräldrapenning som är mycket vanlig tjänst på webben. Ungefär 85 procent av föräldrarna använder webbplatsen för att ansöka om föräldrapenning, så den står naturligtvis näst på tur, säger Gunilla Dyrhage-Cederqvist.

























