Fler tror på högre bopriser framöver
Stigande bostadspriser och lägre boräntor. Vi har en ljusare syn på bostadsmarknadens framtid än för ett halvår sedan, enligt Nordeas senaste mätning.
Relaterat
Direkt till börskurserna
Senaste Nytt Ekonomi
- 16:21
- Chefsbyten på Volvo PV (Ekonomi)
- 15:44
- News Corp delas i två bolag (Ekonomi)
- 15:44
- Infratek varslar 30 i väst (Ekonomi)
- 15:16
- IT-avtal klart (Ekonomi)
- 14:42
- USA: Ökat sug efter varaktiga varor (Ekonomi)
- 14:11
- Statens servicecenter bötfällt (Ekonomi)
- 12:54
- Färre börsoptimister (Ekonomi)
- 11:46
- SAS flyttar huvudkontor (Ekonomi)
- 11:11
- Handelsbanken slutför brittisk affär (Ekonomi)
- 10:17
- Tyskt affärsklimat bättre än väntat (Ekonomi)
- 09:23
- KI: Svagare tillväxt än normalt (Ekonomi)
- 09:17
- Börsen fortsatte ned (Ekonomi)
- 09:12
- Gruvbolag ansöker om rekonstruktion (Ekonomi)
- 09:08
- Northland stoppar obligationslån (Ekonomi)
- 08:59
- Stämda för riggade oljepriser (Ekonomi)
Två av tre räknar med sjunkande eller oförändrade boräntor de närmaste tolv månaderna. Trenden är genomgående för alla åldrar och landet i stort. Lika stor andel, närmare 70 procent, tror att bostadspriserna kommer stiga. Detta tyder det på en optimistisk syn på bostadsmarknaden, tycker Ingela Gabrielsson, privatekonom på Nordea.
- Det här betyder att folk vågar byta bostad, för man känner att man har råd. Situationen är bättre än tvärtom, om priserna går ner och räntorna går upp. Då är det ingen som vill sälja. Det är viktigt att vi har en rörlig och levande bostadsmarknad.
Jämfört med mätningen i mars är folks tro på framtiden mycket mindre spretig. Då trodde exempelvis lika stora andelar, 30 procent, att boräntan skulle gå upp, gå ner eller vara oförändrad. Detta jämfört med den optimism som Nordea ser i sin undersökning.
- Under sommaren har signalen varit att vi klarat oss bra. Vi har bra finanser och vi blir mer optimistiska. Vid ovisshet är det ingen som vågar göra något, ingen gör något – och så händer ingenting.
Nästan åtta av tio i undersökningen tycker att dagens unga inte har möjlighet att spara tillräckligt för att komma in på bostadsmarknaden.
- De som redan har en bostad vill ju att priserna ska gå upp, så man inte förlorar på sin bostad. Men de unga däremot kan få svårare att komma in på bostadsmarknaden.


























