Tufft för inhyrda när Volvo står stilla
Att Volvo går dåligt är ett hårt slag för bröderna Burim och Bujar Syla som tidigare jobbade på Saab.
Relaterat
Direkt till börskurserna
Senaste Nytt Ekonomi
- 08:07
- Höjt bud på Höganäs (Ekonomi)
- 08:05
- Forex får varning och straffavgift (Ekonomi)
- 07:40
- Vinstras för Alliance Oil (Ekonomi)
- 06:04
- Storpost i Cloetta såld (Ekonomi)
- 04:28
- Fortsatt kräftgång i Japans ekonomi (Ekonomi)
- 21/05
- KPMG utreds av Revisionsnämnden (Ekonomi)
- 21/05
- USA-börsen vände uppåt (Ekonomi)
- 21/05
- Ny Xbox presenterad (Ekonomi)
- 21/05
- 80 000 tjänstemän fick nytt avtal (Ekonomi)
- 21/05
- Stort ras för dagspressen (Ekonomi)
- 21/05
- Alla släppta: "Det handlar om fakturor" (Ekonomi)
- 21/05
- Statstjänstemän jobbar allt längre (Ekonomi)
- 21/05
- Mullers skatteupplägg faller på styrelsen (Ekonomi)
- 21/05
- 350 drabbas när Ericsson lägger ner (Ekonomi)
- 21/05
- Han har Göteborgs största jobbansökan (Ekonomi)
Klockan närmar sig 15:24 på måndagen vid Volvos TK-port. Det är dags för kvällsskiftet att gå på. Många har inte hört att fabriken stoppar produktionen under höstlovsveckan. Försäljningen går dåligt och takten ska ytterligare dras ner.
För Burim och Bujar Syla innebär stoppet att en orolig tid väntar.
- Vi jobbade på Saab 2007, och kände redan då att företaget var i kris. Vi var anställda på en bemanningsbolag som var de första som togs bort.
Sedan fick de jobb på ett terminalbolag i ett år, som var helt beroende av Saab och försvann från Trollhättan när bilfabriken gick i konkurs. Så fick de jobb på Lernia 2011 och hamnade i Torslandafabriken.
- Sedan dess har vi pendlat varje dag. Vi är ett gäng som brukar turas om att köra.
De blir bekymrade när de får höra om produktionsstoppet.
- Klart man blir orolig.
Redan har 270 av Lernias personal fått sluta på Volvo. Ungefär lika många är kvar och de har inga garantier att få stanna.
- Volvo har ju kinesiska ägare och där är arbetskraften mycket billigare, kanske de flyttar fabriken dit, säger Burim och Bujar Syla.























