Lindex stal barndesign
Lindex tar bort spädbarnsbodys och innerskor från alla sina butiker. Den amerikanska designerns Savannah Carrolls protesterade mot att hennes rävfigur Sleepy King kopierats av klädkedjan.
Relaterat
Direkt till börskurserna
Senaste Nytt Ekonomi
- 08:28
- Blandat på Asiens börser (Ekonomi)
- 08:04
- H & M:s vinst lägre än väntat (Ekonomi)
- 07:46
- Regeringen säljer fler Nordeaaktier (Ekonomi)
- 07:36
- Stabil vinst för Skistar (Ekonomi)
- 07:29
- Kraftig bantningskur för Alcatel (Ekonomi)
- 03:42
- Elva månaders handelsminus i Japan (Ekonomi)
- 01:36
- Konkurrensverket granskar Solna (Ekonomi)
- 01:33
- Stämmer Umeå på två kronor (Ekonomi)
- 01:31
- Fortsatt stöd till bilindustrin (Ekonomi)
- 18/06
- Uppåt på Wall Street (Ekonomi)
- 18/06
- Brandfarliga jeepar synas (Ekonomi)
- 18/06
- Köttbranschen bildar ny organisation (Ekonomi)
- 18/06
- Regeringen säljer Nordeaaktier (Ekonomi)
- 18/06
- Börsen var terrormål i USA (Ekonomi)
- 18/06
- Dollarmiljonärerna blir allt fler (Ekonomi)
- När jag såg min egen design tryckt på barnskor och kläder hos Lindex blev jag både chockad och ledsen. Jag har alltid trott att om ett stort företag vill använda min design, så skulle det fråga mig först. En av de saker jag önskat mig mest är att få samarbeta med ett stort företag och få skapa en Sleepy King-serie. Jag är väldigt besviken på Lindex att det inte frågade om tillstånd innan de tog min älskade rävdesign, skriver Savannah Carroll till GP i en mejlintervju.
Det var en arg norsk barnklädeskonsument som först uppmärksammade den amerikanska designern om att det gick att hitta hennes kända barnklädesmotiv – en liten räv med slutna ögon som kallas Sleepy King – på en av Lindex bodys och innerskor.
Savannah Carroll skrev om detta på sin blogg: "Det är smärtsamt att få att se sitt arbete stulet bakom ryggen av ett jätteföretag. Hur många av dessa har de sålt? Hundratals? Tusentals? Medan jag satt här i en liten hyreslägenhet, och jobbade så hårt jag kunde för att få ihop till brödfödan, cashade Lindex in på min design".
- Jag hoppas att Lindex kommer att be om ursäkt och göra någon form av överenskommelse med mig. Jag hoppas att det är ett ärligt företag som kommer att göra det rätta, skriver Savannah Carroll till GP.
Lindex har varit i kontakt med den amerikanska designern och ska omedelbart stoppa försäljningen av barnkläderna med rävmotivet på.
- Vi har tagit action nu. Vi vill verkligen värna om designers rättigheter och tar detta på allvar och tar dessa produkter ur butikerna nu. Vi kommer att undersöka den här saken och har inlett en dialog med designern, säger Kaisa Lyckdal, pressansvarig på Lindex.
Lindex har 30 egna designers och inköpare, designen på dessa två specifika produkterna är gjord av en av Lindex designers.
Hur många plagg finns det av de här produkterna?
- Det kan jag inte svara på, säger Kaisa Lyckdal.
- Tråkigt nog stjäl stora företag alldeles för ofta från små oberoende designers. Jag känner många konstnärer och småföretagare som fått sin design stulen. Det är inte rättvist och något måste göras åt detta.
- Vi är ett ansvarstagande företag och värnar verkligen om designers rättigeter. Och därför har vi tagit itu med detta och också tagit kontakt med den amerikanska designern, säger Kaisa Lyckdal.
























