Bönder kräver högre matpriser
Relaterat
Direkt till börskurserna
Senaste Nytt Ekonomi
- 24/05
- Svag avslutning på Wall Street (Ekonomi)
- 24/05
- Chefsbyten på Volvo PV (Ekonomi)
- 24/05
- News Corp delas i två bolag (Ekonomi)
- 24/05
- Infratek varslar 30 i väst (Ekonomi)
- 24/05
- IT-avtal klart (Ekonomi)
- 24/05
- USA: Ökat sug efter varaktiga varor (Ekonomi)
- 24/05
- Statens servicecenter bötfällt (Ekonomi)
- 24/05
- Färre börsoptimister (Ekonomi)
- 24/05
- SAS flyttar huvudkontor (Ekonomi)
- 24/05
- Handelsbanken slutför brittisk affär (Ekonomi)
- 24/05
- Tyskt affärsklimat bättre än väntat (Ekonomi)
- 24/05
- KI: Svagare tillväxt än normalt (Ekonomi)
- 24/05
- Börsen fortsatte ned (Ekonomi)
- 24/05
- Gruvbolag ansöker om rekonstruktion (Ekonomi)
- 24/05
- Northland stoppar obligationslån (Ekonomi)
Priserna på kött, mjölk och ägg måste höjas för att täcka upp för dyrare foder, hävdar svenska producenter.
Äggbranschen vill se prisökningar på 13-14 procent.
I producentledet talas det om risk för bacon-brist och kris. Svenskt Kötts vd Maria Forshufvud varnar för att betesmarker kan växa igen om inget händer.
-Svenska konsumenter måste vara beredda att betala mer för svenskt kött, säger hon.Läget har förvärrats snabbt efter sommarens torka i USA och i Svarta havsområdet. På råvarubörsen i Chicago har terminskontrakten på majs, soja och vete ökat med i runda slängar 30 procent sedan årsskiftet.
Den starkare kronan dämpar smällen. Men det är ändå ett kraftigt ökat kostnadstryck, enligt Lantmännen.
-Detta har dragit med sig priserna på andra varor som kan användas som foder, som vete och korn. Det är ingen marginell post, säger han.Thord Karlsson, konsulent vid Sveriges lantbruksuniversitet, befarar att utslagningen av svenska bönder nu tilltar, en trend som har pågått i årtionden. Mindre och högt skuldsatta mjölkbönder är särskilt utsatta.
-Något i systemet är fel. Mjölken är för billig, säger Lars Ocklind, Ica-handlare i Åre.Han och 50 kollegor i Jämtland har under parollen "Mjölk är tjockare än vatten" slagit på en krona per liter mjölk i butikerna. Pengarna går oavkortat till mjölkbönder.
Mejerikoncernen Arla Foods har i ett brev till de stora kedjorna krävt en prishöjning på 40 öre per liter mjölk, ett prispåslag på 4 procent för matfett och matlagningsprodukter samt 4 kronor per kilo ost, erfar TT.
Christer Åberg, vd för Arla Foods i Sverige bekräftar att det har aviserats prishöjningar, även om han inte vill ange hur stor de kan bli.
-Det tar väl ett antal veckor eller månader innan det här träffar konsumenter, säger han.Han tillägger att det är upp till butiksägarna att sätta priset mot konsumenterna.
Arla Foods, vars ägarrepresentanter var samlade till stämma i Halmstad på onsdagen, har även beslutat att höja de så kallade avräkningspriserna till sina mjölkbönder med 9 öre per liter från och med 1 november.
Böndernas problem med högre pris för foder är indirekt en faktor bakom prishöjningarna, enligt Åberg.
-Indirekt finns det en koppling till spannmålspriserna. Låga mejeripriser och höga spannmålspriser innebär att det har skett en utslaktning av mjölkkor, bland annat i USA. I de stora producentländerna har produktionen gått ned ganska kraftigt. Det gäller även i Europa.

























