Apple får gratisreklam för miljoner
Relaterat
Direkt till börskurserna
Senaste Nytt Ekonomi
- 12:44
- Rysk order till Ericsson (Ekonomi)
- 12:30
- Toca Boca siktar på fördubbling (Ekonomi)
- 12:03
- Volvo PV:s finanschef avgår (Ekonomi)
- 11:35
- Frankrike tar sikte på Google (Världen)
- 11:24
- Miljardorder till Skanska (Ekonomi)
- 11:05
- Fransk stororder till SKF (Ekonomi)
- 10:30
- Wallenstam gör storaffärer (Ekonomi)
- 10:22
- "Det pågår en häxjakt" (Ekonomi)
- 10:10
- Ökad oro bland de anställda (Ekonomi)
- 10:08
- Viss ljusning i eurozonen (Ekonomi)
- 10:06
- Diös vd slutar nästa år (Ekonomi)
- 09:55
- Nedåt på Stockholmsbörsen (Ekonomi)
- 09:52
- Börsfiffel kvar på rekordnivå (Ekonomi)
- 09:15
- Löneklyftan något mindre (Ekonomi)
- 09:09
- Brittiska banker behöver mer pengar (Ekonomi)
Bara under förra veckan, i samband med lanseringen av Iphone 5, gav svenska nyhetsmedier Apple utrymme värt nästan 28 miljoner kronor på annonsmarknaden.
Huvudkonkurrenten Samsung fick inte ens tiondelen så mycket exponering när deras "Iphoneutmanare" Galaxy S3 presenterades i våras, visar siffror från medieanalysföretaget Retriever.
-Det är en enorm skillnad på dags- och affärspressens intresse för Samsung och Apple när det gäller mobilsläppen. Samsung säljer fler smarta mobiler men hypen kring Apple är så mycket större än bara försäljningssiffror. Lanseringen av en ny Iphone kopplas till och med till en möjlig påverkan av USA:s BNP, säger Ioanna Lokebratt, medieanalytiker på Retriever.
Enligt Retriever förekom "Iphone 5" i 926 artiklar av olika storlek och med olika vinklar i svenska redaktionella medier, tryckta och på nätet, förra veckan. När utrymmet i ord räknats och överförts till annonspriser blir värdet 27 599 341 kronor.
Det egentliga värdet för publiceringarna är dock många gånger högre. En allmän tumregel inom pr- och reklambranschen är att en positiv redaktionell text om en produkt är värd 7-8 gånger mer än en annons. Om man utgår från att de flesta artiklar förra veckan var positiva skulle en veckas svensk publicitet kunna vara värd över 200 miljoner kronor för Apple.
När Samsung i maj lanserade Galaxy S3, som ofta omnämnts som "Iphoneutmanaren", publicerades samma vecka 109 artiklar, tryckta och på nätet. Enligt Retriever var de publiceringarna värda prick 2 miljoner kronor omsatt i annonser.
























