Ny godspendel till Göteborg
En ny direktgående tågpendel Stockholm Årsta - Göteborgs hamn startade på onsdagen.
Relaterat
Direkt till börskurserna
Senaste Nytt Ekonomi
- 22:15
- Svag inledning på USA:s börsvecka (Ekonomi)
- 20:26
- Krisprotest på Peterskyrkan (Ekonomi)
- 17:47
- Stockholmsbörsen vek ner (Ekonomi)
- 16:11
- Arkiv: Mitt i stormen när Saab föll (Ekonomi)
- 15:50
- Öckerö har regionens bästa jobbtillväxt (Ekonomi)
- 15:10
- Goldman Sachs dumpar ICBC-aktier (Ekonomi)
- 14:50
- Seko skjuter upp varsel ett dygn (Ekonomi)
- 14:17
- Kristina Geers en av de anhållna i Saab (Ekonomi)
- 14:13
- Tidigare Saab-chefer anhållna (Ekonomi)
- 14:11
- Actavis köper för 57 miljarder (Ekonomi)
- 14:02
- Pappersproduktionen minskar (Ekonomi)
- 13:54
- Indiskt internetbolag till börsen (Ekonomi)
- 13:03
- Northland ändrar lånevillkor (Ekonomi)
- 12:18
- Höga kostnader för sedelbyten (Ekonomi)
- 11:25
- Färre arbetslösa och fler platser (Ekonomi)
Den innebär att mycket av den tunga godstrafiken försvinner från vägarna runt Stockholm.
Göteborgs hamn har jobbat med att utveckla järnvägstransporterna under tio år. Stockholmspendeln blir en av 26 i det järnvägssystem som skapats.
De årliga miljömässiga vinsterna är ca 50 000 ton koldioxid, motsvarande 17 000 bensindrivna personbilar under ett helt år.
Göteborgs hamn räknar med att Stockholmspendeln kommer att innebära en betydande ökning av godsvolymerna
- Mesta delen av Stockholmsgodset har tidigare gått via Göteborg, men det har fått åka till andra destinationer och med lastbil på slutet. Nu finns chansen att på sex timmar köra med tåg direkt från Göteborgs hamn rakt in i hjärtat av Stockholm. Dessutom slipper man mycket tung godstrafik på vägarna runt Stockholm, säger Stig-Göran Thorén, järnvägsansvarig hos Göteborgs Hamn.
Det är den enda hamnen i Sverige med direktlinjerför containertrafik till Kina, Indien, Mellanöstern och USA. Det innebär att import - och exportmarknaderna kan nås direkt, utan omlastning i andra europeiska hamnar.
- Den nya pendeln är viktig för Göteborgs hamn. Vi får en snabb direktlinje mellan hamnen och Stockholms upptagningsområde. Det handlar om väldigt mycket import av förbrukningsvaror. Vi har stor efterfrågan på den linjen, säger Stig-Göran Thorén
Stockholmspendeln, som ska gå varje vardag, kommer att ha en initial årskapacitet av 40 000 containrar. Det kan jämföras med att Stockholms hamnar hanterar ca 30 000 containrar om året
Totalt hanterar järnvägssystemet från och till Göteborgs hamn upp emot 400 000 containers per år.
- Vi har varje år haft en årlig tillväxt på mellan sex och tio procent. I år hamnar tillväxten på över 10 procent i järnvägssystemet, säger Stig-Göran Thorén.
























