KI: Svagare tillväxt än normalt
Relaterat
Direkt till börskurserna
Senaste Nytt Ekonomi
- 09:30
- Framtidstro trots konkurshot i gruva (Ekonomi)
- 09:23
- Köpenhamn kör ifrån övriga Danmark (Ekonomi)
- 06:00
- ”Fler globala entreprenörer” (Ekonomi)
- 24/05
- Svag avslutning på Wall Street (Ekonomi)
- 24/05
- Chefsbyten på Volvo PV (Ekonomi)
- 24/05
- News Corp delas i två bolag (Ekonomi)
- 24/05
- Infratek varslar 30 i väst (Ekonomi)
- 24/05
- IT-avtal klart (Ekonomi)
- 24/05
- USA: Ökat sug efter varaktiga varor (Ekonomi)
- 24/05
- Statens servicecenter bötfällt (Ekonomi)
- 24/05
- Färre börsoptimister (Ekonomi)
- 24/05
- SAS flyttar huvudkontor (Ekonomi)
- 24/05
- Handelsbanken slutför brittisk affär (Ekonomi)
- 24/05
- Tyskt affärsklimat bättre än väntat (Ekonomi)
- 24/05
- KI: Svagare tillväxt än normalt (Ekonomi)
Svensk ekonomi ser förvånansvärt bra ut med tanke på att eurokrisen håller på att slita Sydeuropa i stycken. Arbetslösheten stiger inte och orderingången från utlandet är oförändrad, visar färsk statistik.
Konjunkturinstitutet (KI) konstaterar dock att tillväxten i svensk ekonomi i dag är svagare än normalt. Det framgår av KI:s senaste månadsbarometer som hamnade på 96,1 i juli. Framför allt har byggkonjunkturen försämrats snabbt.
Samtidigt visar andra siffror att Sverige står hyfsat stark i krisen. Arbetslösheten låg kvar på 8,8 procent i juni, vilket var bättre än vad ekonomerna hade räknat med. Handelsöverskottet steg förra månaden medan hushållens lån inte ökar i samma takt som tidigare, enligt Statistiska centralbyrån (SCB).

























