Teknikaktier drar nedåt i Asien
Relaterat
Direkt till börskurserna
Senaste Nytt Ekonomi
- 11:32
- Sämre tillväxt än väntat för Mexiko (Ekonomi)
- 10:58
- Kina vill bygga världens högsta damm (Världen)
- 02:55
- Lunds låneskuld ökar (Ekonomi)
- 00:12
- Yahoo + Tumblr = sant? (Ekonomi)
- 17/05
- Stark avslutning på USA:s börsvecka (Ekonomi)
- 17/05
- Sänkt betyg för Slovenien (Ekonomi)
- 17/05
- Klädfabriker i Bangladesh öppna igen (Ekonomi)
- 17/05
- Volvo samarbetar med Swedish House Mafia (Ekonomi)
- 17/05
- Facebook floppade på börsen (Ekonomi)
- 17/05
- Försäkringsbolag döms ersätta takras (Ekonomi)
- 17/05
- LO-kritik mot yrkesprogrammen (Ekonomi)
- 17/05
- PM Nilsson till Dagens Industri (Ekonomi)
- 17/05
- Industrins botten är passerad (Ekonomi)
- 17/05
- Avtal klart i reataurangbranschen (Ekonomi)
- 17/05
- Bostadssajt prisad i Venture Cup (Ekonomi)
Kurserna föll överlag på de ledande asiatiska börserna på onsdagen, inte minst i tekniksektorn. För Tokyobörsens Nikkei 225-index blev det en nedgång på 1,4 procent, medan det bredare Topix-index föll 1,6 procent.
En oväntat svag delårsapport från elektronikjätten Apple dämpade börshumöret. Till detta kom bland annat en sänkt prognos från skrivartillverkaren Lexmark International.
På börsen i Taipei föll Hon Hai, Apples största underleverantör, med 4,3 procent. Quanta, kontraktstillverkare av Apple-datorer, sjönk 2,2 procent.
I Seoul föll Kospi-index med 1,4 procent, till den lägsta nivån på över ett halvår. Där pekade bedömare på ökad oro för att Spanien ska tvingas be om nödlån för att landet ska klara hantera allt stöd som krävs för att landet regioner och banker ska klara sig. Men även där var teknikjättar som LG bland de tunga förlorarna, med kursfall på över 4 procent.

























