Trans Atlantic säger upp 25
Göteborgsbaserade rederiet Trans Atlantic sparar in på besättningskostnader genom att flagga ut fyra fartyg.
Relaterat
Direkt till börskurserna
Senaste Nytt Ekonomi
- 15:39
- Ungerskt tips ledde till Statoilräd (Ekonomi)
- 14:54
- Apples vd vittnar inför senatpanel (Ekonomi)
- 11:32
- Sämre tillväxt än väntat för Mexiko (Ekonomi)
- 10:58
- Kina vill bygga världens högsta damm (Världen)
- 02:55
- Lunds låneskuld ökar (Ekonomi)
- 00:12
- Yahoo + Tumblr = sant? (Ekonomi)
- 17/05
- Stark avslutning på USA:s börsvecka (Ekonomi)
- 17/05
- Sänkt betyg för Slovenien (Ekonomi)
- 17/05
- Klädfabriker i Bangladesh öppna igen (Ekonomi)
- 17/05
- Volvo samarbetar med Swedish House Mafia (Ekonomi)
- 17/05
- Facebook floppade på börsen (Ekonomi)
- 17/05
- Försäkringsbolag döms ersätta takras (Ekonomi)
- 17/05
- LO-kritik mot yrkesprogrammen (Ekonomi)
- 17/05
- PM Nilsson till Dagens Industri (Ekonomi)
- 17/05
- Industrins botten är passerad (Ekonomi)
Rederiet med huvudkontor i Göteborg meddelar i dag att de säger upp 25 sjöanställda. Detta i samband med att fartyg flaggas ut till Nederländerna respektive Gibraltar.
Företaget har de senaste kvartalen gått med förlust, och flaggade redan i våras för att de skulle behöva vända på varje sten för att spara.
- Detta kommer att reducera våra kostnader otroligt mycket. Vi kommer att ha svensk befälhavare och maskinchef, medan resten av besättningen kommer att vara filippinsk, säger personalchef Britta Stolt.
Flera av rederiets skepp har blandad besättning, men att arbeta med helsvensk besättning är inte ekonomiskt försvarbart, enligt Morten Brühl, operativ chef på Trans Atlantic.
- Det är en pressad bransch. Många nya fartyg kommer in på marknaden, särskilt när det gäller containerfartyg, så flottan ökar men volymerna gör det inte. Vi ser en större tillgång än vi har efterfrågan. Men det går ju upp och ner, industrin är pressad just nu och därför flaggar vi ut för att minska våra egna kostnader och försöka skapa lönsamhet.
























