Vecka 18: Så, plantera och gläds åt första skörden!
Första veckan i sköna maj har överraskat med riktigt aprilväder. Vantar på morgonen, några värmande stunder längre fram på dagen och plötsligt lite snö mitt bland tulpanerna.
Relaterat
Artikelserie
- Trädgårdsdags
- Vecka 35: "Hösten är lökarnas tid" 2011-09-01
- Vecka 34: Plantera din egen vitlök 2011-08-25
- Vecka 33: Augusti kan bli nystart 2011-08-18
- Vecka 32: Njut av sensommaren 2011-08-11
- Vecka 31: Augusti - en fin balkongmånad 2011-08-04
- Vecka 30: Dags att planera något nytt? 2011-07-28
- Vecka 29: Putsa och sköt om 2011-07-21
- Vecka 28: Högsommartips för trädgården 2011-07-14
- Vecka 27: Glöm inte att gallra fruktträden 2011-07-07
- Vecka 26: Dags att njuta! 2011-06-28
- Vecka 25: Trädgårdsfixa lite - njut desto mer 2011-06-23
- Vecka 24: Häll sommaren på flaska 2011-06-16
- Vecka 23: Sätt din prägel på trädgården 2011-06-09
- Vecka 22: Fixa trädgårdsmys på balkongen 2011-06-02
- Vecka 21: Ta Medelhavet till balkongen 2011-05-24
- Vecka 20: Gör en utflykt till plantskolan 2011-05-19
- Vecka 19: Odla grönsaker och kryddväxter med barnen 2011-05-12
- Vecka 17: Dags att plantera jordgubbarna 2011-04-28
- Vecka 16: Dela perenner och gödsla 2011-04-21
- Vecka 15: Häng med i trädgårdsskolan 2011-04-14
Till helgen lovas stabilare väder och behaglig temperatur. Kanske står ett trevligt besök på Lisebergs trädgårdsdagar på agendan. Väl hemma därifrån är ni fyllda av inspiration och lust till trädgården som väntar!
BRA ATT GÖRA NU!
Planteringstiden fortsätter! Och ingen brådska är det heller. Krukodlade växter kan planteras hela säsongen, utom när det är som allra varmast. Så planera först – handla sen!
Skaffa pallkragar om du vill odla på begränsad yta eller inte har något bra ställe att gräva ett land på. Dem fyller du med hälften bra planteringsjord och hälften kogödsel för odling av sallat, rädisor, spenat, kryddväxter med mera. Vackert, enkelt och kul!
Kanske dags att skörda första rabarbern? Gödsla den sedan ordentligt så kan den fortsätta producera stjälkar hela sommaren.
Sättlök kan komma i marken så fort jorden rett sig (se Trädgårdsdags v 17) och håller ca 10 grader.
Gräsmattan lägger grunden nu för att orka ha oss springande hela sommaren. Hjälp den att blir slitstark genom att klippa ofta men inte så lågt varje gång.
Så grönsaker av alla de slag. Se till så att jorden är lucker när du sår, gärna genomvattnad och gödslad. Har du inget grönsaksland kan du så i en del av en rabatt. Glöm inte att sätta pinnar som berättar vad du har sått var!
Tänk över trädgårdens sittplatser. Var trivs du bäst? Ibland ordnar vi med tjusiga möblemang som aldrig används. Fundera på varför. Var i din trädgård finns värme, lä, insynsskydd och lummighet?
OM MARKTÄCKANDE VÄXTER
Marktäckande växter har blivit populära på senare år, av förklarliga skäl. De är vackra och fyller en bra funktion i våra trädgårdar. Låt de breda ut sig under buskar och träd, på slänter och andra svårodlade platser, använd de för att fylla ut mellan kantstenar och i stenpartier och inte minst för att hålla tillbaka ogräs i rabatterna. Marktäckande växter kan ersätta delar av en gräsmatta, om du är trött på klippandet eller kanske på mossan. Slutligen bildar de vackra, mjuka och lättskötta kanter på rabatter, stenläggningar och gräsmattor.
Kännetecknen på en bra marktäckande växt är att de har ett snabbt, tätt och gärna krypande växtsätt, god vinterhärdighet och är så underhållsfria som möjligt. De har dock inga superkrafter – rensa platsen fri från ogräs innan du planterar och håll efter ogräset tills växterna har etablerat sig ordentligt. Exempel på bra marktäckare är ormöga, sockblomma, myskmadra, kärleksört, hasselört och vintergröna.
PÅ BALKONGEN
Plantera pelargoner och margeriter i urnor, krukor och amplar. Kommer en frostnatt kan du plocka in dem och ställa ut igen nästa morgon. Vill du ha frostsäkra blommor är penséer bästa alternativet.
Klättrande sommarblommor på balkongen skapar liv och lummighet. Slingerkrasse och luktärt kan du så i kruka nu. Blomman för dagen ska helst förodlas i mars/april men kan köpas som färdig planta i garden centers eller plantskolor. Gör egna stöd eller köp vackra stöd som de kan slingra på.


































