Centralt och ståtligt i Riksbankens gamla hus
De bor i Riksbanken och har hemmabio i bankvalvet. Det var förstås ett tag sedan Riksbanken hade en filial i Vänersborg, men huset finns kvar – ståtligt och mycket centralt.
Man kan inte bo bättre tycker Stina Marie och Martin Hansson.
Aldrig mera Vänersborg sa de efter gymnasiet och flyttade efter ett tag till Göteborg för studier och jobb.
De blev kvar i Göteborg i tio år men sedan blev tvåan i centrala stan för trång. Det var svårt att hitta något lämpligt boende i Göteborg.
– Så vi började titta oss runt och hittade en nybyggd villa i Trollhättan, säger Martin.
Men de upptäckte snart att de inte trivdes.
– Bo i en villa passar inte oss, vi är inte husmänniskor, säger Stina Marie.
Och så var ju Trollhättan inte riktigt rätt. För med tiden ändrar man synsätt och hemstaden blev mer och mer intressant.
– Vi ville till Vänersborg, Trollhättan var inte hela vägen hem, säger Martin.
Bestämde sig genast
Så efter två år i Trollhättan såg de annonsen om lägenheter i Riksbankshuset i Vänersborg och bestämde sig genast – där skulle de bo.
– Jag tyckte att lägenheten var underbar från allra första stund, säger Stina Marie.
– Och det var just den här lägenheten vi ville ha, den var visserligen redan tingad men vi hade tur att de ändrade sig och tog en vindsvåning istället, tillägger Martin.
Stina Marie och Martin har nu en trea på bottenvåningen som är mycket speciell, som enda lägenhet i huset har den tillgång till det gamla bankvalvet. En smal svängd trappa leder från köket ner till bankvalvet i källarvåningen. Den två ton tunga dörren till bankvalvet finns kvar. Det första rummet i valvet använder Stina Marie och Martin som klädkammare, inredd med garderober med högblanka dörrar. I det andra rummet i valvet håller Martin på att inreda en hemmabio.
– Perfekt, här är alldeles tyst, murarna är 1,20 till två meter tjocka och inget dagsljus kommer in. Det ska inte finnas någon klocka utan tiden ska stå stilla här, säger han.
Reser mycket
Han är nordisk forskningschef på kemiföretaget Sika och reser mycket i tjänsten, så när han är hemma vill han ha lugn och ro. Stina Marie är jurist på inskrivningsenheten vid Lantmäteriet i Uddevalla.
Stina Maries och Martins lägenhet är en trea på 90 kvadratmeter plus 40 kvadrat i bankvalvet i källaren. Den är sparsamt möblerat, de flyttade in i maj och har inte fått riktigt allt i ordning.
– Vi gillar lite minimalistiskt och jag sätter inte upp saker som jag inte gillar. Det får hellre vara en tom plats i väntan på rätt grej, säger Stina Marie.
Lägenheten har en liten hall med dörrar både till trappuppgången och direkt till uteplatsen i söderläge på bakgården. Köket, som har vitvaror i borstat stål och bänkskivor i bohusgranit, är oregelbundet format och rejält stort med gott om plats för ett matbord.
Bredvid köket ligger en liten kammare som ska bli arbetsrum, dessutom består lägenheten av vardagsrum och sovrum.
Gammalt hus
Trots att spegeldörrar, vackra snickerier och fönster med halvrunda överdelar understryker att man är i ett gammalt hus ger lägenheten ett mycket modernt intryck, närmast nyfunkis. Till det intrycket bidrar den stora takhöjden och att det inte finns någon stuckatur.
– Det har funnits stuckatur men takhöjden är sänkt med 80 centimeter till 3.90. I innertaket är alla armaturer dragna och även isolering mellan våningarna, säger Martin.
Men lämnar man Stina Marie och Martins lägenhet försvinner varje känsla av modernitet när man kommer ut i den magnifika trappuppgången. Den gamla riksbanken i Vänersborg är ett mycket ståtligt hus och läget kan knappast bli bättre. Hamnkanalen ligger tvärs över gatan framför huvudentrén och gågatan några meter från bakgården.
Ombyggnaden är utförd med stor omsorg. Många vackra detaljer är bevarade eller ersatta med motsvarande material.
Nötta trappor
Men den mycket välgjorda renoveringen har paradoxalt nog gjort att det inte finns så många spår av tidens gång. Jo, några finns det. En del trappor är märkbart nötta av tusentals steg och i entréhallen är golvplattorna på ett ställe hårt nedslitna. Antagligen var det där postluckan fanns en gång i tiden. Riksbankshuset har nämligen inte bara innehållit bank utan också postkontor.
Ombyggnaden är mera genomgripande än man först tror, på baksidan av andra våningen är loftgångar diskret tillagda och den stora kallvinden har blivit en tredje våning med lägenheter. Totalt har det fått plats 16 lägenheter i det gamla bankhuset i storlek från 67 till 147 kvm.
Alla lägenheter är olika, bland annat beroende på att man har försökt att undvika att flytta väggar.
Efter ombyggnaden, som blev klar i början av 2009, bildades en bostadsrättsförening som tog över huset. Ovanligt är att alla lånen ligger på lägenheterna, bostadsrättsföreningen är inte belånad. Det gör att lägenheterna är dyra, från knappt två till 4,7 miljoner kronor. I gengäld är månadsavgifterna låga och täcker i huvudsak löpande utgifter, från 1 900 kronor till 3 700 kronor.
– Ekonomiskt är det som att äga en villa, säger Martin.
Kapital krävs
Kanske är det följdriktigt att det krävs kapital för att bo i Riksbankshuset men frågan är varför det finns en finns en sådan byggnad i Vänersborg?
Jo, 1897 fick Riksbanken monopol på att trycka sedlar och för att det skulle finnas tillgång till pengar i hela landet behövdes filialer i varje län. Det här huset i Vänersborg byggdes åren 1900 – 1902. Huset, en monumentalbyggnad i barockinspirerad stil ritades av arkitekten Frans Gustav Abraham Dahl som bland annat ligger bakom Sofiakyrkan och Kungliga biblioteket i Stockholm.
Huset innehöll då inte bara bank utan också som sagt post och dessutom i andra våningen telegraf och telefoni. En lägenhet för bankdirektören tog upp halva andra våningen och längst bort i ena flygeln fanns en liten vaktmästarbostad.
Posten var kvar i huset till 1948 och telegrafen till början av 50-talet, sedan dess har det bland annat varit bibliotek, länsstyrelsen har använt lokalerna liksom Hyresgästföreningen, en reklamfirma och en konsultfirma.
Värdetransporter
När Riksbanken avvecklade verksamheten i Vänersborg i mitten 1990-talet tog Securitas över lokalerna och använde bankvalven för hantering av värdetransporter fram till 2006.
Men nu innehåller huset alltså lägenheter och Marie och Martin trivs med sitt boende och att vara tillbaka i Vänersborg, nära släkt och gamla vänner.
De prisar småstadens fördelar.
– Det tar bara tre minuter till badplatsen, säger Stina Marie.
– Och ska jag ta en tur med havskajaken drar jag den bara tvärs över gatan till kanalen, sätter i den och paddlar ut på Vänern, säger Martin.














































