Lite oljud får man tåla
Vill du ha fullständig tystnad omkring dig så bo inte i flerbostadshus. Lite störningar från grannarna måste du tåla.
Barnens spring i lägenheten ovanför, hög musik på kvällar och nätter och grannarnas eviga ombyggnad av kök och badrum. Det finns mycket som kan störa i ett flerfamiljshus. Frågan är var gränsen går.
- I flerfamiljshus måste man tåla att bli lite störd. Det går inte att få helt tyst i en byggnad där många familjer bor. I många fall är toleransnivån alldeles för låg, säger Klas Sjödell, jurist på HSB i Göteborg.
Han får ofta samtal om störningar från arga bostadrättsinnehavare som har börjat reta sig på någon granne.
- Folk kan reta sig på småsaker som att barnen i lägenheten ovanpå springer över golvet, ett typiskt exempel på mindre störning som inte är så mycket att göra åt. Folk måste ju få röra sig i sina lägenheter. Rop och skrik, hot och hög musik på kvällar och nätter är mer konkreta störningar som bostadsrättföreningen däremot är skydlig att agera mot, säger Klas Sjödell,
Han förespråkar i första hand den informella vägen för att komma till rätta med problemen.
- Man kan som styrelse börja med att knacka på hos den som fått klagomål och bilda sig en uppfattning om problemet. Det kanske rör sig om en inflyttningsfest som gått över styr, men var en engångsföreteelse. Hos ungdomar som skaffar sin första lägenhet blir det ofta mycket för- och efterfester i början. Ofta räcker det med ett samtal så är problemet ur världen.
Går problemen inte att lösa så är det viktigt att föreningen tar hjälp till den juridiska processen. Alla bostadsrättsföreningar har en rättsskyddsförsäkring.
- Den ska man utnyttja. Absolut, säger Klas Sjödell.
En populär sysselsättning för bostadsrättinnehavare är ombyggnad av lägenheten. Speciellt renovering av kök och badrum orsakar mycket buller i huset och det drabbar fler än bara de som bor alldeles intill. Många vill göra delar av jobbet själva och sätter igång med renoveringsarbetena på lediga stunder, ofta kvällar och helger.
De flesta bostadrättsföreningar har trivselregler som rekommenderar att man utför störande ombyggnader på vardagar under dagtid, något som inte alltid är möjligt.
- Sätt upp ett anslag i hissen eller trapphuset som talar om att ni ska bygga om, hur lång tid det beräknas ta och där du ber om förståelse för att det kan blir störande under en period. Då har man ökat toleransen från början, säger Klas Sjödell.
Hans tips till föreningar och lägenhetsinnehavare är att samla de boende och gemensamt diskutera och bestämma vilka trivselregler som ska gälla. Som medlem i en bostadsrättsförening är man skyldig att följa de regler som satts upp av förening eller hyresvärd.
- Försök att hålla dialogen vid liv och samtala er fram till lösningar på problemen istället för att slå lagboken i huvudet på varandra hela tiden, säger Klas Sjödell.






































