Fotokakel nya trenden
Fotokakel är hetaste badrumstrenden just nu. På Hem & Villamässan är Brooklyn i kvällsljus ett av de mera spektakulära motiven.
Relaterat
Senaste nytt på Bostad
- 06:02
- En lång resa för timmerhuset (Inredning & Arkitektur)
- 16/05
- Borättspriser i Göteborg skenar (Bostad)
- 15/05
- Skapa ett stenparti i trädgården (Trädgård)
- 15/05
- Kapa kostnaderna - bygg med begagnat (Bostad)
- 15/05
- Hemboende unga skaffar barn senare (Sverige)
- 14/05
- Tuff vinter knäckte många växter (Trädgård)
- 13/05
- "Vi ville ha ett hus som var riktigt somrigt" (Inredning & Arkitektur)
- 10/05
- Sparrisodlaren: så odlar du själv (Trädgård)
- 10/05
- Fritt fram för höns i villaträdgården (Trädgård)
- 08/05
- Ingen trädgård utan jord (Trädgård)
- 07/05
- Nässlor - inte bara ogräs (Trädgård)
- 06/05
- Färre bostäder blir bostadsrätt (Bostad)
- 06/05
- Sakletare med skarpa ögon (Inredning & Arkitektur)
- 06/05
- Rosengård med parkkänsla (Trädgård)
- 05/05
- En lätt och en svår ros (Trädgård)
Med fotokakel kan du välja ditt eget motiv - ha sommarstugeutsikten på väggen eller sandstranden på golvet.
Att sätta sin egen prägel på hemmet är trend. Och särskilt badrummet gör vi för oss själva.
- Det är det sista rummet vi har där vi får vara för oss själva, säger trendspanare Stefan Nilsson, en av mässans experter.
Badrummet har blivit en plats där man pysslar om sig själv, varvar ner och tar sig tid.
- Det är där man sitter och dricker sitt té, säger Stefan Nilsson och berättar att det mest avancerade han sett var ett stort badrum som såg ut som en vinterträdgård där man kunde sitta och läsa ut sin bok.
Många utländska magasin visar redan bilder där badrummet har integrerats med sovrummet; ett fristående badkar på ett trägolv med en länsstol och en säng. Men att det skulle bli en utbredd trend är tveksamt.
- Med alla öppna lösningar som vi har nu för tiden i hemmet så blir badrummet den plats där man kan dra sig tillbaka och låsa om sig, säger Maria Torén, projektledare för mässan och själv fascinerad över det stora utbudet av nya spännande material just för badrum.
Nu kan man få golvkakel som ser ut som en orientalisk matta, färgglada kranar och dusch med Andy Warhol-mosaik. Till och med golvbrunnarna har utvecklats till fotokaklade konstverk i helt nya former.
Marias eget badrum därhemma är inrett i svart och vitt, har inbyggt badkar, stor duschhörna och massor av fluffiga handdukar, berättar hon.
- Det finns också en skön korgfåtölj där jag sitter och läser böcker för mina barn, två små killar, när de kvällsbadar, säger hon.
Årets Hem & Villamässa i Göteborg är parallell med Mitt Kökmässan där lokalproducerade delikatesser och drycker, praktiska köksprylar och köksinredning demonstreras.
På Hem & Villa visar 300 utställare allt, från värmepumpar och villakonstruktioner till möbler och prydnader för hemmet.































